Čokolada je priljubljeno živilo, ki zaseda velik delež trgovskih polic. Vendar, ali ste se kdaj vprašali kakšna je pot do nastanka čokolade, ki se nato stopi v naših ustih? Kaj pomenijo kakavovi deli, ki so najpogosteje izpostavljeni z deležem na temnih čokoladah?
Od kakavovca do čokolade
Ni skrivnost, da je osnova za čokolado plod kakavovca, ki v sebi skriva semena (kakavova zrna) posebnega okusa. Da iz njega dobimo čokolado, je potrebnih več faz predelave, najprej sta na vrsti fermentacija in sušenje. Za izdelavo kakavove mase plodove v naslednjem koraku popražijo, da dobijo izrazito rjavo barvo.
Semena lahko oluščijo pred ali po praženju, ostanke (t. i. kakavove nibse) pa zmeljejo, da dobijo gosto tekoče kakavovo testo, ki je osnova za izdelavo čokolade. V zadnjem koraku kakavovemu testu dodajo kondenzirano mleko, sladkor in kakavovo maslo (odvisno od vrste čokolade). Sestavine premešajo, dokler ne nastane rjavo testo, ki ga nato mehansko obdelajo, da zmes postane gladka.
Nekoliko natančnejše korake predelave čokolade si lahko preberete v članku o tem na spletni strani Zveze potrošnikov Slovenije.
Razlika med čokolado in mlečno čokolado
V trgovinah in čokoladnicah so na voljo številne vrste čokolad. Pa veste kakšne so razlike med njimi –predvsem med mlečno čokolado in (temno) čokolado?
Glede na Pravilnik o kakovosti kakavovih in čokoladnih izdelkov je čokolada sestavljena iz najmanj 35 odstotkov skupne snovi kakavovih delov in sladkorjev ter vsebuje najmanj 18 odstotkov kakavovega masla in najmanj 14 odstotkov suhe nemastne snovi kakavovih delov.
Mlečna čokolada poleg najmanj 25 odstotkov skupne snovi kakavovih delov, vsebuje še sladkor in mleko ali mlečne izdelke.
Kaj pravzaprav so kakavovi deli?
Glede na odgovore potrošnikov v naši anketi, je delež kakavovih delov najbolj pomemben parameter pri nakupu temne čokolade. Kakavovi deli so deli zrna kakava in predstavljajo kakavov prah ali kakav ter kakavovo maslo.
Delež kakavovih delov (v odstotkih) mora biti označen na embalaži, običajno je zapisan poleg imena, pogosto pa je izpostavljen tudi na sprednji strani embalaže. Izraz 70 odstotkov kakavovih delov torej pomeni vsoto kakava in kakavovega masla.
Več kakavovih delov, manj sladkorja
V primerjavi z mlečnimi, (temne) čokolade (z vsaj 70 odstotki kakavovih delov) vsebujejo polovico manj sladkorja. Pri enem izmed proizvajalcev čokolad smo preverili, kakšne so bistvene razlike med čokoladami z različnimi deleži kakavovih delov (med 70 in 100 odstotkov kakavovih delov).
Ugotovili smo, da večji delež kakavovih delov pomeni manjšo vsebnost sladkorja in običajno večjo vsebnost maščob in nasičenih maščob.
Tudi cena je pričakovano višja, saj boste za čokolado s 100 odstotkov kakavovih delov odšteli približno trikrat več kot za tisto ki vsebuje 70 odstotkov kakavovih delov.
Pri tem smo upoštevali ceno na kilogram, saj smo ugotovili, da je pakiranje čokolad z 99 in 100 odstotkov kakavovih delov za polovico manjše. Zato bodite pri nakupu pozorni na neto količino izdelka.
Preberite še: Temne čokolade: kako sladke so v resnici?