Med našo raziskavo v ljubljanskih trgovinah z oblačili smo odkrili številne oznake, ki so na takšen ali drugačen način izdelek prikazovale kot bolj trajnostnega ali bolj prijaznega okolju.
Pri nosilcih oznak smo preverili, kaj pravzaprav pomenijo in jim podelili oceno verodostojnosti pri odločanju za nakup bolj trajnostnega izdelka. Razvrstili smo jih v tri skupine.
Najbolj zaupanja vredne oznake
Oeko Tex Standard 100
Eden od najpogostejših certifikatov označuje tekstilne izdelke, pri katerih naj bi bila vsebnost škodljivih snovi pod mejo tveganja za zdravje.
Tako označen izdelek naj bi bil zato neškodljiv, saj preverjajo vsebnost več kot 1000 različnih snovi, pri čemer oceno tveganja izdajo v skladu s priporočili REACH, na seznamu so tudi snovi, ki so med kandidati za uvrstitev med zdravju tvegane (ECHA-SVCH). Kot so zapisali na spletnih straneh, najmanj enkrat na leto prevetrijo protokole ocenjevanja in ustrezno prilagodijo mejne vrednosti.
GOTS (Global Organic Textile Standard)
GOTS je globalni standard za predelavo tekstila iz ekoloških vlaken, ki upošteva tudi okoljska in socialna merila, podprt pa je z neodvisnim nadzorom celotne dobavne verige tekstila s strani tretjih oseb.
Standard določa zahteve v celotni dobavni verigi za okoljske in delovne pogoje v proizvodnji tekstila in oblačil z uporabo ekološko pridelanih surovin. Ekološka pridelava temelji na sistemu kmetovanja, ki ohranja in obnavlja rodovitnost tal brez uporabe strupenih, obstojnih pesticidov ali umetnih gnojil. Poleg tega vključuje standarde dobrega počutja živali in prepoveduje gensko spremenjene organizme.
Cotton Made in Africa (CmiA)
Pobuda sklada Aid by Trade je eden od globalnih standardov za trajnostno proizveden bombaž. Usmerjena je v izboljševanje položaja malih pridelovalcev, vključno z enakopravnostjo spolov, ustreznimi delovnimi pogoji in spoštovanja pravic otrok.
Poleg tega naj bi zagotovili zaščito tal, vode, biološke raznolikosti, podnebja in okolja, vključno s prepovedjo uporabe gensko spremenjenih organizmov in zmanjševanjem negativnih učinkov zaščite pridelkov. CmiA aktivno prispeva k izboljšanju učinkovitosti, kakovosti vlaken in splošnih življenjskih pogojev. Sodelujejo s široko mrežo pridelovalcev bombaža v različnih državah, a tudi s številnimi partnerji v celotni vrednostni verigi tekstila ter vladnimi in nevladnimi organizacijami, s čemer naj bi zagotovili izvajanje standarda in pravilno predelavo certificiranih surovin povsod po svetu.
Srednje zaupanja vredne oznake
Ocena EIM Jeanologia
Ocena EIM (Environmental Impact Measurement) meri vpliv na okolje v štirih različnih kategorijah: poraba vode in energije, vpliv kemikalij in počutje delavcev. Proizvajalec v posebni programski opremi vpiše vse potrebne (in izmerjene) podatke, izračun pa pokaže, v katero območje sodi izdelek v omenjenih kategorijah. Proizvajalec se nato lahko odloči, da prikaže oceno za vsako kategorijo posebej, ali pa zgolj skupno oceno.
Pravila so, torej, dokaj ohlapna, ponudnik programske opreme prav tako ne odgovarja za vnesene podatke, informacije o tem, kdo jih v resnici preverja, nismo našli. Lahko sicer zaupamo, da so določene meje v skladu z dobro prakso v industriji, a v resnici ne dobimo podatka, kaj, denimo, pomeni ocene vpliva kemikalij manj kot 33.
Lenzing Ecovero
Avstrijsko podjetje Lenzing je nosilec certifikata EU za okolje (okoljska marjetica) za viskozna vlakna Ecovero. Pri njihovi proizvodnji proizvedejo najmanj 50 odstotkov manj ogljikovega dioksida kot pri običajnih viskoznih vlaknih, tudi poraba vode je zmanjšana za polovico.
Oznaka je omejena zgolj na vlakna, iz katerega so izdelana oblačila, nič pa ne pove o delovnih pogojih in ostalih podrobnostih, ki sestavljajo celotni okoljski odtis, povezan z izdelavo oblačil.
Organic Cotton, Bio Cotton – različne oznake
Tako označena ekološka pridelava bombaža bi lahko bila dobro vodilo k nakupu, če bi za oznako stala zaupanja vredna inštitucija. V primeru, ko je trditev združena z oznako Oeko Tex Organic Cotton, velja, da pri proizvodnji niso uporabljali gensko spremenjenih organizmov, prav tako so preverili vsebnost pesticidov in drugih škodljivih snovi.
Žal ta oznaka, ki vzbuja več zaupanja, ni vedno prisotna, zato je treba biti previden pri oceni, ali gre res za bolj trajnostni izdelek. Tudi v tem primeru velja, da so oblačila večinoma sestavljena iz več materialov, zato niti podatek o 100-odstotnem ekološkem bombažu ne pomeni, da je celotno oblačilo izdelano iz ekoloških materialov.
Vprašljive trajnostne oznake
Recycled Cotton, Recycled Poliester – različne oznake
Informacija o deležu recikliranega materiala v izdelku. Ker so tekstilni izdelki redko sestavljeni iz enega samega materiala, je treba pri izračunu dejanske trajnosti izdelka upoštevati tudi delež materiala v celotnem izdelku.
Med informacijami, ki smo jih uspeli najti, ni podatka o tem, kdo preverja količino recikliranega materiala, zato ta podatek štejemo zgolj za pogojno zaupanja vrednega.
Sustainable Viscose, Sustainable Cotton – različne oznake
Trditev, da je v izdelku prisoten trajnosten material, v našem primeru viskoza ali bombaž, je lahko verodostojna samo v primeru, ko je podprta z zaupanja vrednim certifikatom. Šele to lahko pomeni spodbudo za nakup, seveda, če bolj trajnostnega materiala ni zgolj za vzorec.
Med našim pregledom trajnostnih oznak se je izkazalo, da tovrstnih certifikatov na oznakah ni bilo vedno mogoče najti. V takšnih primerih ne moremo govoriti o oznaki, ki bi ji zares lahko zaupali, ampak bolj o zelenem zavajanju.
Preberite tudi: Primerjalno ocenjevanje trajnostnih oznak na tekstilnih izdelkih