Na trgovskih policah lahko opazimo živila, ki jim trgovci tik pred iztekom roka uporabnosti znižajo ceno. Pri sedmih največjih trgovcih smo preverili in ocenili, kako takšne izdelke označijo, kam jih postavijo in za koliko jim znižajo ceno.
Proizvajalec z določitvijo roka uporabnosti porabiti do na hitro pokvarljivih živilih zagotavlja, da bodo ob upoštevanju pogojev shranjevanja na embalaži varna za uživanje do izteka tega roka.
Obstajajo številne recepture za pripravo štrukljev, bodisi z vlečenim ali vzhajanim testom, iz pšenične ali ajdove moke, z različnimi polnili. A glede na ponudbo so zagotovo najpogostejši skutni štruklji, ki zaradi svojega neizrazitega okusa omogočajo, da jih pripravite slane ali sladke.
Ob ocenjevanju 14 zamrznjenih in kuhanih štrukljev smo preverili tudi morebitne nasvete ali navodila za pripravo, ki so jih proizvajalci zapisali na embalažo. Razveseljuje dejstvo, da smo navodila za pripravo našli pri prav vseh pregledanih skutnih štrukljih, a nekatera so bila zelo osnovna.
Poleg skutnih štrukljev iz bele pšenične moke smo pri znamkah Žito in Naše nam paše na trgovskih policah opazili tudi skutne štruklje iz ajdove moke. Preverili smo njihovo sestavo in hranilno vrednost ter povprečja primerjali med seboj.
Ponudba brezmesnih pleskavic ali burgerjev je vedno bolj pestra. Nekateri so bolj podobni zelenjavnim polpetom, druge pa bi po videzu hitro zamenjali za mesno različico. Pa so lahko ti izdelki dobra alternativa mesu in zdrava izbira za vsak dan?
Povprečno hranilno vrednost rastlinskih burgerjev smo primerjali s tisto pri govejih burgerjih. Goveji burgerji vsebujejo več maščob, predvsem nasičenih, ki jih je potrebno v prehrani omejevati. Poleg tega v povprečju vsebujejo tudi več beljakovin (večinoma nekje med 15 in 20 g/100 g).
Energijske pijače so priljubljene predvsem med mladimi, njihova ponudba na trgovskih policah pa je zelo raznolika. Na voljo so v najrazličnejših okusih (ananas, kokos, borovnica …), najdemo jih vsepovsod, na prodajnih avtomatih, bencinskih črpalkah, športnih dogodkih ... Za prodajo so dostopne prav vsem, tudi najmlajšim. Pa vemo kakšna je njihova sestava?
Ste že slišali za tavrin in d-glukoronolakton? To sta le dve sestavini, ki ju lahko najdemo v energijski pijači. Poleg njiju energijske pijače vsebujejo tudi precej kofeina, zato je nujno, da jih uživamo v zmernih količinah.
Večji delež polnila v sadno-žitnih ploščicah za majhne otroke predstavlja sadni delež. Ta je sestavljen iz enega ali več zgoščenih sokov jabolk, hrušk in grozdja ter sušenih banan ali bananinih kosmičev.
Na tokratnem primerjalnem ocenjevanju smo pregledali sadno-žitne ploščice, namenjene malčkom oziroma majhnim otrokom od prvega leta starosti.
Kljub redkemu pomanjkanju je na trgu ogromno izdelkov, ki imajo dodane različne vitamine in minerale, predvsem tu izstopajo sladke pijače. Z dodatkom vitaminov in mineralov ter napisi kot so »immuno«, »vitality« »reload« in podobno nam obljubljajo, da so boljša izbira od navadnih sladkih pijač in nas nemalokrat prepričajo v nakup.