Ščepec kislega zelja na vilicah

Prevelik vnos soli je pomemben dejavnik tveganja za številne bolezni, predvsem srčno-žilne. V kislem zelju ima sol pomembnejšo vlogo kot le izboljšanje okusa, saj zagotavlja tudi njegovo kakovost in varnost.

  1. Sol je naravni konzervans: zavira rast številnih mikroorganizmov in podaljša rok uporabe.
  2. Sol zagotavlja ustrezno teksturo zelja: zaradi premalo soli lahko zelje postane mehko in sluzasto, zaradi preveč soli pa (pre)trdo.
  3. Sol izvleče sok iz zelja: dodatek soli iz zelja izvleče sok, ki vsebuje sladkor. Sladkor je vir hrane za mikroorganizme, tudi mlečnokislinske bakterije, ki so ključne pri fermentaciji kislega zelja. Med fermentacijo te bakterije proizvajajo stranske produkte, odgovorne za značilno aromo in okus zelja.
  4. Sol zagotavlja kakovost in varnost: mlečnokislinske bakterije so razmeroma dobro odporne proti večjim koncentracijam soli. Med fermentacijo proizvajajo mlečno kislino (in druge produkte), ki ustvarijo kislo okolje, kar zavira rast neželenih, tudi škodljivih mikroorganizmov. Kakovost končnega izdelka je v veliki meri odvisna od tega, kako dobro so neželeni mikroorganizmi nadzorovani med fermentacijo. Nekateri tipični organizmi, ki povzročajo kvarjenje, uporabljajo beljakovine kot vir energije, kar povzroča neprijetne vonjave in okuse.

Sol v prehrani Slovencev

Priporočen dnevni vnos soli za odrasle je največ pet gramov, Slovenci pa v povprečju zaužijemo kar 10,3 g soli na dan – več kot dvakrat več od priporočene meje.

K temu največ prispevajo:

  • predelana živila,
  • predpripravljene jedi in
  • pekovski izdelki.

Kislo zelje sicer ni glavni vir soli v naši prehrani, a lahko kljub temu izberemo izdelek, ki je vsebuje manj ali pa ga pred uživanjem speremo. V jedeh ga je priporočeno kombinirati z živili z manj soli in ne s procesiranimi mesnimi izdelki (npr. klobasa).


 Preberite še: Primerjalno ocenjevanje predpakiranega kislega zelja

E-novice

Želite biti na tekočem z aktualnimi novicami? Naročite se na e-novice še danes!
Antispam

Piškotki na naši spletni strani

To obvestilo je podano v skladu z Zakonom o elektronskih komunikacijah (ZEKom-2), ki ureja pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje podatkov ali dostop do podatkov, shranjenih na vašem računalniku ali mobilni napravi.

Informacije o uporabi piškotkov

Ta stran uporablja piškotke. Z uporabo naše spletne strani uporabnik izjavlja, da sprejme in soglaša z uporabo piškotkov v skladu s pogoji uporabe, navedenimi v tem dokumentu.

Upravljalec podatkov: MIPOR, Tržaška cesta 2, 1000 Ljubljana, mipor@mipor.eu 


PiškotekPotrebna privolitevOpis piškotkaTrajanjeKategorijaTretja stran
Joomla functional cookies, session Ne Osnovni piškotek za spremljanje uporabnika na spletni strani in prilagajanje prikaza. Čas obiska spletne strani Obvezni  
cc_necessary Ne Piškotek zabeleži podatek, da je obiskovalec spletne strani dal privolitev za piškotke. 1 leto Obvezni  
cc_analytics Ne Piškotek zabeleži podatek, da je obiskovalec spletne strani dal privolitev za analitične piškotke. 1 leto Obvezni Da
cc_social Ne Piškotki družbenih omrežij omogočajo sledenje po spletnih straneh, ki jih obiskujete in vam ob ponovne obisku družbenega omrežja prikazujejo ciljane oglase. Sledenje je možno, tudi ko niste prijavljeni v svoj račun na družbenem omrežju. 1 leto Obvezni  
_gat Da Piškotek servisa Google Analytics, ki je namenjen omejitvi zbiranja podatkov na zelo obiskanih straneh. 1 minuta Analitični Da, Google Inc.
_gid Da Statistika ogledov spletne strani. 1 dan Analitični Da, Google Inc.
_ga Da Statistika ogledov spletne strani. 2 leti Analitični Da, Google Inc.
Doubleclick (google partner) Da

DoubleClick uporablja piškotke za izboljšavo ciljanega oglaševanja. Glede na nastavitve na uporabnikovem računalniku in na spletnih straneh, se lahko podatki zbrani na ta način, dodajo uporabnikovem Google računu.

V primeru, da zavrnete namestitev tega piškotka, se vam ob obiskovanju spletni strani ne bodo več prikazovalo personalizirano Google oglaševanje.

20 dni Oglaševalski Da
Facebook piškotki Da

Facebook uporablja piškotke za funkcionalnost deljenja vsebin z naše spletne strani.

  Oglaševalski/Socialna omrežja Da, Meta, inc.
Twitter piškotki Da

Twitter uporablja piškotke za funkcionalnost deljenja vsebin z naše spletne strani.

  Oglaševalski/Socialna omrežja Da, Twitter, inc.

Če pri posamezni skupini piškotkov izberete možnost »Ne dovolim piškotkov«, bomo vse piškotke iz te skupine zbrisali iz vaše naprave in jih ne bomo namešali dokler ne boste to izrecno dovolili s spremembo nastavitev.

Če pri posamezni skupini piškotkov izberete možnost »Dovolim piškotke«, bomo piškotke iz te skupine namestili na vašo napravo in jih nameščali dokler ne boste spremenili nastavitve.

Kako onemogočiti piškotke

Če želite blokirati piškotke, vas opozarjamo, da bi to lahko negativno vplivalo na uporabnost nekaterih spletnih mest. Večina brskalnikov vam dovoljuje, da zavrnete/sprejmete piškotke. Spodaj je nekaj praktičnih informacij za onemogočenje piškotkov v brskalniku, ki ga uporabljate.

  • Microsoft Edge - v zgornjem desnem kotu kliknite tri pikice in izberite »Nastavitve«. V levem stolpcu izberite »Dovoljenja za piškotke in spletno mesto«, kjer lahko prilagodite nastavitve piškotkov.
  • Google Chrome - kliknite ključ v zgornjem desnem kotu in izberite »Nastavitve«. Na tej točki izberite »Zasebnost in varnost«, nato pa »Piškotki in drugi podatki spletnega mesta« in spremenite nastavitve.
  • Mozilla Firefox - v meniju za nastavitev menija v zgornjem desnem kotu izberite »Nastavitve«. Izberite »Zasebnost in varnost« in tu lahko prilagodite nastavitve piškotkov.
  • Safari - v meniju za nastavitev menija v zgornjem desnem kotu izberite »Nastavitve«. Izberite »Varnost« in tukaj lahko prilagodite nastavitve piškotkov.

V primeru, da bi nas o piškotkih na naši spletni strani radi še kaj vprašali, vam bomo z veseljem pojasnili! Pišite nam na mipor@mipor.eu.