Banana pred iztekom roka uporabnosti

Zaradi višjih cen hrane in prizadevanj za zmanjšanje količine odpadkov postajajo živila, pri katerih je cena pred iztekom roka uporabnosti znižana, vse bolj privlačna za potrošnike. Pregledali smo, kako največji slovenski trgovci označujejo ta živila, kakšen popust ponujajo in koliko dni pred iztekom roka jih ponudijo.

6 trgovcev, 17 trgovin in 305 različnih izdelkov

V okviru primerjalnega ocenjevanja živil pred iztekom roka uporabnosti smo pregledali 305 različnih izdelkov v 17 različno velikih trgovinah šestih trgovcev.

Osredotočili smo se predvsem na dve najbolj zastopani skupini živil:

  • meso in mesne izdelke, ki so predstavljali kar 51 odstotkov vseh izdelkov z znižano ceno
  • mleko, mlečne izdelke in deserte na osnovi mleka, katerih delež je znašal 18 odstotkov.

Preostanek zajema vse od sadja, zelenjave, testenin in rib do izdelkov iz rib ter pripravljenih jedi.

Pozor!

Rezultati primerjalnega ocenjevanja živil pred iztekom roka uporabnosti, še zlasti podatek o zastopanosti posameznih živil in njihovem znižanju, predstavljajo zgolj presek stanja v petek, 10. januarja, in soboto, 11. januarja 2025. Upoštevajte, da se rezultati lahko razlikujejo ob drugih dneh v tednu (npr. pred prazniki, med tednom ali med vikendom ). Primerjave, predstavljene v članku, se nanašajo zgolj na najbolj zastopani skupini živil (meso, mesni izdelki in mleko, mlečni izdelki, deserti na osnovi mleka) in ne na celoten nabor živil, ki je bil na voljo v trgovinah.

Primerjalno ocenjevanje je pokazalo, da:

  • so 4 trgovine prejele oceno zelo dobro,
  • so 4 trgovine prejele oceno dobro,
  • je 7 trgovin je prejelo oceno povprečno,
  • sta 2 trgovini prejeli oceno pomanjkljivo.

Število različnih izdelkov z znižano ceno se med trgovci razlikuje

Števila različnih znižanih izdelkov nismo neposredno ocenjevali, saj je močno odvisno od časa vzorčenja.

Kljub temu opažamo, da ima trgovec Lidl največ znižanih živil pred iztekom roka uporabnosti (v treh pregledanih trgovinah skupaj 75 različnih izdelkov, eno trgovino smo obiskali v petek in dve v soboto).

Najmanj smo jih našli pri trgovcu Eurospin (v treh pregledanih trgovinah skupaj 17 različnih izdelkov, eno trgovino smo obiskali v petek in dve v soboto).

Od 20 do 80 odstotkov popusta

Opažamo, da višina popusta ni odvisna od vrste živil, temveč predvsem od trgovca. Popusti za izdelke pred iztekom roka uporabnosti se gibljejo od 20 do 80 odstotkov, pri čemer povprečni popust med ocenjenimi izdelki znaša 36 odstotkov.

Najnižjega sta v povprečju ponudili trgovini Lidl Rudnik in Lidl Štepanjsko naselje, in sicer 20 odstotkov, najvišjega pa smo v času popisa zaznali v Hipermarketu Mercator Supernova Šiška, kjer je dosegel 54 odstotkov.

Podoben trend smo opazili tudi pri primerjavi trgovcev: v trgovinah Lidl je bil povprečni popust 21 odstotkov, medtem ko je v trgovinah Mercator in Tuš presegal 50 odstotkov.

Število dni pred iztekom roka uporabnosti

V povprečju boste morali živila (meso, mesni izdelki in mleko, mlečni izdelki, deserti na osnovi mleka), kupljena v trgovinah Spar BTC, Eurospin BTC in Eurospin Brdo, porabiti v istem dnevu.

Po drugi strani bodo živila iz trgovine Lidl Štepanjsko naselje v povprečju zdržala več kot pet dni. Tudi tu smo pri primerjavi trgovcev opazili podoben trend, saj bodo v vseh trgovinah Eurospin živila trajala v povprečju manj kot en dan, medtem ko bodo v trgovinah Lidl živila znotraj roka uporabnosti še več kot štiri dni.

Krajši rok – višji popust?

Višji popust običajno pomeni, da je rok trajanja izdelkov krajši, medtem ko nižji popust omogoča daljši rok uporabe. To je očitno pri primerjavi trgovcev Hofer in Lidl.

Hofer v povprečju ponuja 35 odstotkov popusta, vendar so izdelki uporabni le še en dan. Po drugi strani Lidl v povprečju ponuja 21 odstotkov popusta, vendar so ti izdelki v povprečju uporabni še nekaj dni.

A to pravilo ne velja vedno. Trgovini Tuš in Mercator kljub popustom, ki presegajo 50 odstotkov, ponujata izdelke, ki so v povprečju uporabni še dva do tri dni.

Ali potrošniki sploh opazijo živila pred iztekom roka uporabnosti?

Ključen dejavnik pri porabi hrane z bližajočim se iztekom roka uporabnosti je, da potrošnik tovrstne izdelke jasno prepozna. To je pomembno tako z vidika varnosti hrane kot tudi z vidika zmanjševanja količine odpadne hrane.

Opazili smo razlike med nizkocenovnimi trgovci (Lidl, Hofer, Eurospin) in klasičnimi trgovci (Mercator, Spar, Tuš). Klasični trgovci živila pred iztekom roka uporabnosti običajno ponujajo na posebej označenih policah, ki so jasno označene , da gre za živila pred iztekom roka.

Nizkocenovni trgovci takšna živila postavijo na običajna mesta, a na policah (niti na živilih) ni jasno označeno, da gre za živila pred iztekom roka uporabnosti, kar ni najboljša praksa. Se pa lahko načini postavitve med poslovalnicami istega trgovca razlikujejo.

Dva primera dobre prakse označevanja polic

Trgovec Lidl, večinoma uporablja mešan pristop – večino izdelkov z znižano ceno prodaja na običajnih policah, manjši del pa postavi na posebno polico z napisom »Skupaj skrbimo za manj zavržene hrane«. Ta oznaka ne izpostavlja izrecno, da gre za živila pred iztekom roka uporabnosti. Prodajo živil na dva različna načina, kot ga uporablja Lidl, smo ocenili slabše, saj zmede potrošnike glede lokacije in narave tovrstnih živil.

Področje ureja tudi zakonodaja

Zakon o varstvu potrošnikov v 15. in 16. členu določa, da morajo imeti živila z znižano ceno pred iztekom roka uporabnosti označeno ceno pred znižanjem in po njem, posebej označen mora biti tudi datum, ko rok uporabnosti poteče.

Primer dobre prakse označevanja živil

Pri ocenjevanju tega določila se je najbolje izkazal Mercator, saj so jasno označili ceno pred znižanjem in po njem, datum uporabnosti in odstotek znižanja. Trgovine Spar so sicer izpolnile zakonske zahteve, vendar odstotka znižanja niso navedle, zato so prejele nekoliko nižjo oceno.

Trgovec Tuš ima del živil označenih skladno z zakonodajo, pri nekaterih pa manjka jasno označen datum uporabnosti. Lidl in Hofer ne izpostavljata datuma uporabnosti, kar ni skladno z zakonom. Trgovine Eurospin so bile najslabše ocenjene, saj niso označile niti cen pred znižanjem in po njem niti datuma uporabnosti.

Primer slabe prakse označevanja živil

Trgovine E. Leclerc nismo vključili v ocenjevanje

Trgovino E. Leclerc smo naknadno izključili iz primerjalnega ocenjevanj a, saj na živilih pred iztekom roka uporabnosti ni označena cena pred znižanjem.

Kljub temu smo ugotovili, da je njihova ponudba teh izdelkov najmanj prijazna za potrošnike. Hladilnik z znižanimi izdelki je postavljen na rob trgovine in ga je težko najti, živila pa niso ustrezno označena. Manjkajo informacije o ceni pred znižanjem, prav tako ni jasno označen datum uporabnosti, kar je v nasprotju z zakonskimi zahtevami.

Kaj svetujemo?

  1. Živila pred iztekom roka uporabnosti kupujte le, če jih boste res uporabili, in ne zgolj zaradi znižane cene – sicer lahko po nepotrebnem zapravljate in povečate količino zavržene hrane.
  2. Preden greste v trgovino, pripravite nakupovalni seznam in šele v trgovini ocenite, ali lahko vključite živila pred iztekom roka uporabnosti.
  3. Pred obiskom trgovine preverite, kje so na voljo živila pred iztekom roka uporabnosti, da bo vaš nakup bolj premišljen in učinkovit.

 Preberite več: So izdelki tik pred iztekom roka uporabnosti varni? Kako to preverite?

E-novice

Želite biti na tekočem z aktualnimi novicami? Naročite se na e-novice še danes!
Antispam

Piškotki na naši spletni strani

To obvestilo je podano v skladu z Zakonom o elektronskih komunikacijah (ZEKom-2), ki ureja pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje podatkov ali dostop do podatkov, shranjenih na vašem računalniku ali mobilni napravi.

Informacije o uporabi piškotkov

Ta stran uporablja piškotke. Z uporabo naše spletne strani uporabnik izjavlja, da sprejme in soglaša z uporabo piškotkov v skladu s pogoji uporabe, navedenimi v tem dokumentu.

Upravljalec podatkov: MIPOR, Tržaška cesta 2, 1000 Ljubljana, mipor@mipor.eu 


PiškotekPotrebna privolitevOpis piškotkaTrajanjeKategorijaTretja stran
Joomla functional cookies, session Ne Osnovni piškotek za spremljanje uporabnika na spletni strani in prilagajanje prikaza. Čas obiska spletne strani Obvezni  
cc_necessary Ne Piškotek zabeleži podatek, da je obiskovalec spletne strani dal privolitev za piškotke. 1 leto Obvezni  
cc_analytics Ne Piškotek zabeleži podatek, da je obiskovalec spletne strani dal privolitev za analitične piškotke. 1 leto Obvezni Da
cc_social Ne Piškotki družbenih omrežij omogočajo sledenje po spletnih straneh, ki jih obiskujete in vam ob ponovne obisku družbenega omrežja prikazujejo ciljane oglase. Sledenje je možno, tudi ko niste prijavljeni v svoj račun na družbenem omrežju. 1 leto Obvezni  
_gat Da Piškotek servisa Google Analytics, ki je namenjen omejitvi zbiranja podatkov na zelo obiskanih straneh. 1 minuta Analitični Da, Google Inc.
_gid Da Statistika ogledov spletne strani. 1 dan Analitični Da, Google Inc.
_ga Da Statistika ogledov spletne strani. 2 leti Analitični Da, Google Inc.
Doubleclick (google partner) Da

DoubleClick uporablja piškotke za izboljšavo ciljanega oglaševanja. Glede na nastavitve na uporabnikovem računalniku in na spletnih straneh, se lahko podatki zbrani na ta način, dodajo uporabnikovem Google računu.

V primeru, da zavrnete namestitev tega piškotka, se vam ob obiskovanju spletni strani ne bodo več prikazovalo personalizirano Google oglaševanje.

20 dni Oglaševalski Da
Facebook piškotki Da

Facebook uporablja piškotke za funkcionalnost deljenja vsebin z naše spletne strani.

  Oglaševalski/Socialna omrežja Da, Meta, inc.
Twitter piškotki Da

Twitter uporablja piškotke za funkcionalnost deljenja vsebin z naše spletne strani.

  Oglaševalski/Socialna omrežja Da, Twitter, inc.

Če pri posamezni skupini piškotkov izberete možnost »Ne dovolim piškotkov«, bomo vse piškotke iz te skupine zbrisali iz vaše naprave in jih ne bomo namešali dokler ne boste to izrecno dovolili s spremembo nastavitev.

Če pri posamezni skupini piškotkov izberete možnost »Dovolim piškotke«, bomo piškotke iz te skupine namestili na vašo napravo in jih nameščali dokler ne boste spremenili nastavitve.

Kako onemogočiti piškotke

Če želite blokirati piškotke, vas opozarjamo, da bi to lahko negativno vplivalo na uporabnost nekaterih spletnih mest. Večina brskalnikov vam dovoljuje, da zavrnete/sprejmete piškotke. Spodaj je nekaj praktičnih informacij za onemogočenje piškotkov v brskalniku, ki ga uporabljate.

  • Microsoft Edge - v zgornjem desnem kotu kliknite tri pikice in izberite »Nastavitve«. V levem stolpcu izberite »Dovoljenja za piškotke in spletno mesto«, kjer lahko prilagodite nastavitve piškotkov.
  • Google Chrome - kliknite ključ v zgornjem desnem kotu in izberite »Nastavitve«. Na tej točki izberite »Zasebnost in varnost«, nato pa »Piškotki in drugi podatki spletnega mesta« in spremenite nastavitve.
  • Mozilla Firefox - v meniju za nastavitev menija v zgornjem desnem kotu izberite »Nastavitve«. Izberite »Zasebnost in varnost« in tu lahko prilagodite nastavitve piškotkov.
  • Safari - v meniju za nastavitev menija v zgornjem desnem kotu izberite »Nastavitve«. Izberite »Varnost« in tukaj lahko prilagodite nastavitve piškotkov.

V primeru, da bi nas o piškotkih na naši spletni strani radi še kaj vprašali, vam bomo z veseljem pojasnili! Pišite nam na mipor@mipor.eu.