Alergijske bolezni so v zadnjem času v porastu. Po različnih ocenah je v razvitem svetu na hrano alergičnih med 2 in 10 odstotkov ljudi.
Zanimivo je tudi dejstvo, da kar četrtina odraslih po zaužitju določene hrane poroča o težavah, za katere misli, da so posledica alergije, in se zato izogiba določenim vrstam hrane.
Podatki kažejo, da je pogostost prave, s testi potrjene alergije na hrano bistveno manjša, saj v splošni populaciji dosega od 2 do 4 %, pri otrocih pa do 8 %.
Učinkovitega zdravila za alergijo na hrano ni, bolnikom preostane le, da se alergenom (hrani, na katero so alergični) popolnoma izogibajo. Sliši se preprosto, a žal ni tako. Držati se morajo stroge diete, ki predvsem pri otrocih lahko privede celo do podhranjenosti. Prisotnost alergije na hrano pomembno vpliva na kakovost življenja, predvsem na družinske aktivnosti in socialno življenje ne le bolnika, ampak vse družine.
Kateri so najpogostejši alergeni v hrani?
Potrošnik z alergijo na hrano nedvomno potrebuje točne informacije o prisotnosti alergenov v živilih, ki mu morajo biti zagotovljene tako pri živilih, ki jih kupi v trgovini, kot pri tistih, ki so na voljo v obratih javne prehrane, med katere sodijo tudi slaščičarne.
Velikokrat so predvsem v predelanih živilih sestavine, ki jih potrošnik v določenem živilu niti ne pričakuje, a so lahko alergene (npr. mleko v kruhu), zato je transparentno označevanje še toliko bolj pomembno in nujno.
Zakonodaja (Uredba (EU) št. 1169/2011 o zagotavljanju informacij potrošnikom in Uredba o izvajanju uredbe (EU) št. 1169/2011) določa, da morajo biti podatki o alergenih navedeni čitljivo in na dobro vidnem mestu na vsaj enem od mest, kjer so živila na voljo oziroma, kjer je predstavljena ponudba jedi (npr. jedilni list, pano, plakat, zaslon).
Na seznamu alergenov (sestavin ali proizvodov), ki lahko pri ljudeh povzročijo alergije ali preobčutljivost, so:
- žito, ki vsebuje gluten,
- raki, ribe in mehkužci,
- jajca,
- arašidi,
- soja,
- mleko ali mlečni izdelki, ki vsebujejo laktozo,
- oreščki,
- listna zelena,
- gorčično seme,
- sezamovo seme,
- žveplov dioksid in sulfiti,
- volčji bob.
Preberite več: Informacije o alergenih v ponudbi slaščičarn