Pri nakupu živil so potrošnikom v pomoč oznake na izdelku predpakiranega živila, ki vsebuje veliko informacij. Zato se le vzemite čas in jih pred nakupom preglejte.
Katere obvezne podatke mora vsebovati označba na živilu smo ponazorili na primeru jogurta z dodatki, ki je pri primerjalnem ocenjevanju, dobil najboljšo oceno označbe (zelo dobro): Oki doki, Jogurt z vanilijo in glaziranimi pisanimi čokoladnimi bonboni
1 – Ime živila oz. pravno ime izdelka
2 – Seznam sestavin
3 – Alergene snovi so na seznamu sestavin poudarjene
4 – Količina nekaterih sestavin (v danem primeru količina vanilije)
5 – Neto količina živila
6 – Datum minimalne trajnosti ali datum uporabe
7 – Pogoji shranjevanja in uporabe
8 – Ime odgovorne osebe v Sloveniji
9 – Hranilna tabela
Hranilna tabela pomoč pri oceni prehranskega profila izdelka
Na živilu, ki ga predstavljamo kot primer označevanja je že zapisana hranilna tabela v obliki tabele. Označevanje s hranilno tabelo bo sicer obvezno za vsa živila od decembra 2016 dalje. Podatki na hranilni tabeli so zelo uporabni, saj lahko takoj preverimo koliko osnovnih hranil kot je npr. sladkor, vsebuje posamezno živilo. A bodite pozorni, obvezna vsebnost hranila je podana na 100 g oziroma 100 ml. V nekaterih primerih proizvajalci prostovoljno navedejo še vsebnost na porcijo ter priporočene dnevne vnose, kar je s stališča potrošnika zaželeno. V kolikor dodatnih navedb na izdelku ni, si morate vsebnost sladkorja v eni porciji preračunati sami. V primeru zaužitja ene porcije Oki doki, Jogurt z vanilijo in glaziranimi pisanimi čokoladnimi bonboni bi zaužili 150 g izdelka in torej 25 g sladkorja na porcijo(na hranilni tabeli je zapisana vsebnost sladkorja 16,6 g na 100 g izdelka).
Sestavine: pogleda na seznam sestavin vam razkriva
- katere sestavine so v izdelku
Seznam sestavin se mora vedno začeti z izrazom `sestavine´. Iz seznama lahko potrošnik razbere, katere sestavine vsebuje živilo. Med sestavine štejemo tudi aditivi in dodana voda. Sestavine morajo biti navedene v padajočem vrstnem redu; od tiste, ki jo je v živilu največ, do tiste, ki jo je najmanj.
- količino nekaterih sestavin
Če je sestavina omenjena v imenu živila ali prikazana na sliki na embalaži (na primer vanilija v imenu: Jogurt z vanilijo in glaziranimi pisanimi čokoladnimi bonboni in slika vanilije), potem mora biti zapisana tudi količina te sestavine. Odstotek take sestavine je lahko zapisan ob imenu ali v seznamu sestavin.
- alergene
Snovi in proizvodi, ki lahko povzročajo alergije ali preobčutljivost, morajo biti jasno označene oz. poudarjene.
- aditive
Aditivi za živila morajo biti poimenovani z imenom kategorije (na primer: barvilo, emulgator, konzervans), kateremu sledi značilno ime za aditiv ali velika črka E ter ustrezna številka. Uporaba aditivov v Evropski uniji je strogo nadzorovana in v uporabi so le dovoljeni aditivi. Več o aditivih.
Pred nakupom preglejte označbo na izdelku oziroma živilu, ki mora biti v slovenščini, nedvoumna, čitljiva, neizbrisna in na dobro vidnem mestu, ter ne sme biti prekrita z besedami ali slikami.