Ocenjevali smo ponudbo izposoje orodja in ugotovili, da je ponudnikov dovolj, orodje, ki je na voljo, pa je dovolj kakovostno. Poleg trajnosti obstajajo tudi drugi dobri razlogi, da je izposoja boljša izbira. Preverite, kateri so.
Razmišljajte gospodarno, kot obrtniki
V obrtniškem cehu je najem ali izposoja orodja nekaj čisto običajnega. Mojster kupi profesionalno orodje, ki ga za svojo dejavnost redno potrebuje, medtem ko redkeje uporabljano najame. To je zanj gospodarneje od nakupa orodja, ki bo večino časa odložen na policah delavnice.
Cenejša orodja niso več tako kakovostna, kot so bila nekoč
Nekateri se boste strinjali z nami, da so bila nekoč orodja izdelana tako, da so trajala dlje. Nobena posebnost ni še vedno delujoč več kot trideset let star vrtalnik, medtem ko je vprašanje, ali bo enako močan, a cenejši kupljen danes po znižani ceni ali v diskontnih trgovinah po tolikšnem času redne uporabe še vedno delujoč.
Hiperprodukcija se je namreč dotaknila tudi industrije ročnega orodja, ki sicer še vedno izdeluje kakovostne in robustne naprave, toda hkrati mnogo več manj kakovostnih, a zato veliko cenejših. To pa ni trajnostno naravnano in pomeni nepotrebno porabo surovin in energije.
Se vam splača kupiti vrtalnik, ki ga boste uporabljali le deset minut?
Orodja, ki ga potrebujete poredko, se zato ne splača kupiti. Za primerjavo omenimo, da je ena od ameriških raziskav pokazala, da vrtalnik pri povprečnem uporabniku v svoji življenjski dobi ne deluje več kot deset minut.
Če se želite obnašati trajnostno, si ga izposodite, edina izjema so morda dnevi po vselitvi v novo hišo ali stanovanje, pa še takrat je zelo verjetno, da po več kot mesecu dni uporabljenega orodja ne boste več vzeli v roke.
Kaj storiti, ko potrebujete orodje?
Ko potrebujete orodje, najprej preverite, ali imajo znanci, prijatelji ali sosedi ustreznega. Tako boste najhitreje, najbolj preprosto in najbolj poceni, morda celo samo za kavo ali dve, prišli do iskanega.
Če pristop ne obrodi sadu, potem pride na vrsto pregled ponudbe na spletu, povprašate lahko tudi v bližnji tehnični trgovini.
Pred izbiro natančno preberite opise, saj boste lažje ocenili, ali je orodje primerno vašim potrebam. Nato preverite ceno najema, zahtevano varščino, ki je običajna pri vseh ponudnikih, in seveda pogoje najema, v katerih boste našli informacijo o tem, kako je z odgovornostjo v primeru okvare, porabo potrošnega materiala in ostale podrobnosti o najemu.
Knjižnica reči je dobra rešitev za izposojo orodja, ko ga rabite
Ena od rešitev bi bila vsekakor širša mreža knjižnic reči, pri nas namreč deluje le ena, v ljubljanskem Savskem naselju.
Če bi bilo tovrstnih »knjižnic« več, bi se lažje odločali tudi za izposojo orodij, ki jih potrebujemo večkrat na leto – denimo škarje za živo mejo, morda celo kosilnica, tako pa je trenutna ponudba bolj primerna za tiste, ki lahko z uporabo orodja počakajo kakšen dan ali teden.
Avtor: Marjan Kodelja
Preberite več: Ocenjevanje ponudnikov najema ročnega orodja