Da na trgu otroških ličil ni vse tako kot mora biti, potrjujejo tudi rezultati uradnih nadzorov, ki jih opravlja Zdravstveni inšpektorat. V letih 2021 in 2022 teh nadzorov sicer ni bilo, a menimo, da so rezultati iz prejšnjih let zelo zgovorni, zato povzemamo najpomembnejše ugotovitve, ki so nam jih posredovali.
V Sloveniji je Zdravstveni inšpektorat od leta 2015 do leta 2020 v okviru uradnega nadzora kozmetičnih izdelkov opravil tudi laboratorijsko preskušanje otroške dekorativne kozmetike. V prvih letih so iskali predvsem morebitno prisotnost nevarnih sestavin, od leta 2018 pa so izbrani vzorci morali prestati tudi test mikrobiološke neoporečnosti, ki pa za izdelke nikoli ni predstavljala večje težave. Pregledali so tudi označevanja izdelkov glede na zahteve Uredbe o kozmetičnih izdelkih in Uredbe o varnosti igrač.
Nadzor v letu 2018
V okviru nadzora je bilo v letu 2018 odvzetih 10 vzorcev in izvedena kemijska analiza kovin, alergenov, konzervansov, konzervansov, N-nitrozaminov, barvil, aromatskih aminov. Rezultati kemijskih analiz so pokazali neskladnosti pri dveh vzorcih.
V prvem so bila prisotna barvila, ki niso na seznamu dovoljenih (CI 45170, CI 74160), z analizo so dokazali še prisotnost barvil, ki niso bila navedena na seznamu INCI.
Pri drugem izdelku je bila presežena vrednost konzervansa fenoksi etanola, ni pa bil naveden konzervans, ki so ga dokazali z analizo (dehidroocetna kislina).
Največ kršitev so odkrili pri označevanju. Pri petih vzorcih je bila z analizami ugotovljena prisotnost barvil ali konzervansov, ki v seznamih sestavin niso bili označeni. Ostale neskladnosti so zajemale neskladno označevanje varnostnih opozoril in odsotnost navodil za uporabo v slovenskem jeziku.
Nadzor v letu 2019
V letu 2019 so bili v 5 odvzetih vzorcih analizirani konzervansi, alergeni, N-nitrozamini, barvila ter kovine (svinec, kadmij, živo srebro, arzen in skupni krom), dodatno so izvedli tudi analizo kroma(VI) v vzorcih, kjer je bil določen skupni krom.
Pri treh vzorcih so ugotovili nepravilnosti pri označevanju sestavin. Z analizami so ugotovili prisotnost barvil (CI 15850, CI 15865) in/ali konzervansov (o-fenil fenola in spojin, ki sproščajo formaldehid), ki v seznamih sestavin niso bili označeni. Dva od teh vzorcev nista imela zapisanih varnostnih opozoril kot so predpisana v zakonodaji o igračah.
Nadzor v letu 2020
V letu 2020 je bilo odvzetih 5 vzorcev otroške dekorativne kozmetike, ki so jih analizirali na iste kemijske parametre kot leto pred tem. Glede kemijskih parametrov so rezultati analiz pokazali neskladnost pri enem vzorcu - setu za ličenje, kjer je bila ugotovljena prisotnost barvil CI 21090 in CI 21110 (v manjši koncentraciji tudi CI 12315), ki niso navedena na seznamu dovoljenih barvil za uporabo v kozmetičnih izdelkih. Barvilo CI 21090 je celo na seznamu prepovedanih barvil za uporabo v kozmetiki.
Neskladnosti glede označevanja so našli pri dveh vzorcih. V seznamu sestavin ni bilo označeno eno od barvil, katerega prisotnost je bila ugotovljena z analizo, navodilo za uporabo ni bilo označeno v slovenskem jeziku, ugotovljene so bile pomanjkljivosti pri označevanju varnostnih opozoril.
V vseh primerih, ko so izdelki vsebovali sestavine, ki niso na seznamu dovoljenih, oziroma presežene vrednosti omejenih sestavin, so objavili:
- umik in odpoklic,
- objavljeno obvestilo na spletni strani Zdravstvenega inšpektorata
- posredovano obvestilo v sistem RAPEX.
Preberite še: Ličila za otroke: (nevarna) igrača