Smučanje v Sloveniji velja za eno od najbolj priljubljenih zimskih aktivnosti, ki pa je zaradi nakupa potrebne opreme žal precej obremenjujoče za denarnice, še preden se dejansko odpravite na smučišče.
Vsaj za smučarje začetnike in občasne smučarje, ki smučajo samo nekaj dni na leto oziroma dodajo še teden družinskih počitnic, se zato zdi najem smučarske opreme najboljša in najbolj racionalna izbira. Zanj je treba primerjalno odšteti manj denarja, oprema je dovolj dobra, v kakovostnih izposojevalnicah tudi redno servisirana, v vašem prtljažniku pa bo ostalo dovolj prostora za druge stvari.
Poleg tega z napredkom znanja že med sezono z nekaj doplačila lahko prestopite z običajnih na vrhunske smuči, marsikatera izposojevalnica omogoča ne samo izbire smuči, pač pa tudi znamke. Za najbolj zahtevne so na voljo testne smuči, za katere se kasneje lahko odločite za nakup po znižani ceni.
Kaj rabite za izposojo?
Ne glede na to, ali si boste izposodili opremo za otroka ali odraslega, mora to storiti polnoletna oseba in se pri tem izkazati z osebno izkaznico, potnim listom ali vozniškim dovoljenjem, torej dokumentom s fotografijo.
V vseh poslovalnicah, ki smo jih obiskali, lahko izposojo plačate s kreditno kartico, večinoma takoj ob najemu, zato posebej izpostavite, če si boste opremo izposodili samo za pol dneva.
Nasveti za bolj brezskrben najem smuči in opreme
Po našem ocenjevanju smo pripravili nekaj nasvetov na kaj je treba biti pozoren, da bo izkušnja z najemom kar najbolj pozitivna.
1. Pravilna izbira opreme
Napačna dolžina in model smuči, napačna izbira trdote smučarskih čevljev, neprimerna izbira velikosti palic in čelade … Vse to vpliva na udobje, varnost in učinkovitost med smučanjem, zato bi moral prodajalec od potrošnika pridobiti čim več podatkov za ustrezno izbiro.
2. Pravilna nastavitev vezi
Ni dovolj samo podatek o teži, pač pa tudi o starosti, načinu in hitrosti smučanja. V alpskem svetu je uveljavljena enota vrednost Z, ki upošteva vse pomembne vidike nastavitve vezi, ki so pomembne za varno smučanje. Dobro nastavljena vez je ključna za preprečitev poškodb med smučanjem.
3. Skrben pregled opreme
Svetujemo, da temeljito preverite vso najeto smučarsko opremo in prodajalca opozorite na morebitno pretirano obrabo, poškodbe ali druge pomanjkljivosti.
4. Higiena smučarskih čevljev
Poleg velikosti in trdote je zelo pomembno, da čevlji niso vlažni in da ne oddajajo vonja. Med daljšim najemom tudi sami poskrbite za ustrezno sušenje, morda jih boste lahko shranili tudi v izposojevalnici.
5. Popusti ali paketne ponudbe
Običajno so večdnevni najemi cenovno bolj ugodni, prav tako večina izposojevalnic ponuja ugodnejšo ceno za celotni smučarski paket. Povprašajte tudi za družinski popust, če si boste opremo izposodili skupaj z otroki.
6. Bodite točni pri vrnitvi opreme
Spoštujte roke za vračilo, še posebej, če si opremo sposodite samo za en dan. Predhodno se pozanimajte o urniku obratovanja, da ne boste obstali pred zaprtimi vrati in plačali dvojno. Ni namreč nujno, da so izposojevalnice odprte tudi po zaključku obratovanja naprav.
7. Zavarovanje
Preverite, ali je zavarovanje poškodb opreme ali morebitne izgube oziroma kraje že všteto v ceno najema. Seveda ne pozabite tudi na lastno zavarovanje in zavarovanje proti tretjim osebam.
Preberite še: