Ženska razmišlja pred podpisom pogodbe

Izbira pravega produkta oziroma storitve je včasih bolj, drugič manj zabavna, zagotovo pa je za večino sklenitev zavarovanja prej nuja kot kaj drugega. A gre za zapletene produkte, ki imajo dolgoročne posledice in bodo svoj pravi obraz pokazali šele takrat, ko bo nekaj šlo narobe in bomo zavarovanje potrebovali.

Zato je toliko bolj pomembno, da razumemo, kaj smo podpisali in – plačali.

Tisti, ki si za sklenitev zavarovanja vzamejo več časa, bodo poleg informativnih (promocijskih) gradiv in zavarovalne police oziroma pogodbe prebrali tudi splošne pogoje, vsi pa bi morali prebrati in razumeti dokument z informacijami o zavarovanju oziroma zavarovalnem produktu (IPID).

IPID – kaj je to?

IPID (Insurance Product Information Documents) je standardiziran dokument, kar pomeni, da ima vedno enako obliko in je enak, ne glede na to, od katere zavarovalnice ga prejmemo. Enotna grafična podoba in struktura dokumenta olajšata branje, razumevanje in primerjavo med različnimi zavarovanji enakega tipa, na primer med zavarovanji za hitrejši obisk pri specialistih.

Dolžina dokumenta je predpisana in načeloma obsega dve strani formata A4 (izjemoma tri strani pri bolj kompleksnih zavarovanjih).

oblacek

Če se ustrašimo dolgih splošnih pogojev, je ta bistveno krajši dokument z informacijami o zavarovalnem produktu nujno branje pred sklenitvijo zavarovanja. Resda ne vsebuje predpogodbenih in pogodbenih informacij, ki jih najdemo v zavarovalnih pogojih in na zavarovalni polici, a v njem najdemo so ključne informacije, ki jih moramo poznati, preden se odločimo za sklenitev zavarovanja. Hkrati lahko te podatke primerjamo med različnimi zavarovalnicami.

V teoriji IPID torej ne nadomešča poznavanja splošnih pogojev, v praksi pa je ključen dokument in dovolj dober približek, ki osvetli ključne značilnosti zavarovanja. IPID je za nekatera zavarovanja obvezen, saj Direktiva o distribuciji zavarovalnih produktov (direktiva IDD) od zavarovalnic, ki sklepajo neživljenjska zavarovanja, zahteva, da vam ga vročijo pred sklenitvijo zavarovanja.

Če vam ga zavarovalnica ne pošlje, ga zahtevajte, preučite, primerjajte z dokumenti za enako zavarovanje drugih zavarovalnic in se šele nato odločite za podpis pogodbe.

Kaj IPID pove o zavarovanju?

Dokument je razdeljen v sklope, ki so naslovljeni v obliki vprašanj, vsebina pa daje odgovore in s tem ključne značilnosti zavarovanja.

  • Za kakšno vrsto zavarovanja gre? – Informacije o vrsti zavarovanja.
  • Kaj je zavarovano? – Informacije o glavnih zavarovalnih tveganjih in zavarovalnih vsotah.
  • Kaj lahko dodatno zavarujem? – Informacije o dodatnih tveganjih, ki jih je možno skleniti v okviru zavarovanja, če obstajajo.
  • Kaj ni zavarovano? – Informacije o tveganjih, ki jih zavarovanje ne krije.
  • Kje velja zavarovanje? – Informacije o tem, v katerih državah oziroma na katerih ozemljih velja zavarovanje.
  • Kakšne so moje obveznosti? – Informacije o obveznosti, ki jih ima potrošnik kot zavarovalec/zavarovalka.
  • Kdaj in kako plačam? – Informacije o načinu in trajanju plačila premij.
  • Kdaj zavarovanje začne veljati in kdaj preneha? – Informacije o času trajanja pogodbe in s tem zavarovanja.
  • Kako lahko odstopim od pogodbe? – Informacije o tem, kdaj in kako lahko odstopite od pogodbe oziroma prekinete zavarovanje.

IPID torej odgovarja na ključna vprašanja o vsebini zavarovanja, o izključitvah (kaj ni zavarovano!), kje in kdaj zavarovanje velja, podaja informacije o plačilu in odstopu od pogodbe.

Gre za jasen in pregleden dokument ter odlično priložnost za nas uporabnike, da na hiter in razmeroma preprost način prejmemo ključne informacije o zavarovanju. Škoda bi bilo ne izkoristiti te možnosti. Svetujemo, da branje dokumenta z informacijami o zavarovalnem produktu (IPID) postane sestavni del vašega postopka za sklenitev katerega koli zavarovanja, kjer je ta dokument obvezen.

So nam IPID poslale vse zavarovalnice?

Na drugi strani je škoda tudi, da zavarovalnice dokumenta IPID ne pošljejo vsem, ki pri njih povprašujejo o določenem zavarovanju. Ti dokumenti so že pripravljeni in namenjeni prav temu, da si potrošniki z njimi olajšamo izbiro in sklenitev zase najbolj ustreznega zavarovanja.

Zavatrovalni dokument - ilustracija

Povpraševanja o zavarovanjih za hitrejši obisk specialista smo za izvedbo primerjalnega ocenjevanja poslali osmim zavarovalnicam, ki ta produkt ponujajo, vsaki s štirih elektronskih naslovov.

Smo od vseh v odgovoru prejeli tudi IPID? Žal ne – polovica nam dokumenta ni poslala niti v enem od odgovorov.

Konkretne dokumente IPID, ki smo jih prejeli od zavarovalnic, si lahko ogledate s klikom na ime zavarovalnice oz. produkta spodaj.

Dokumenta IPID nismo v nobenem od odgovorov prejeli od zavarovalnic:

  • Merkur,
  • NLB Vita,
  • Prva Osebna zavarovalnica,
  • Wiz.

Dopuščamo možnost, da bi IPID vedno dobili v enem od naslednjih korakov pred sklenitvijo zavarovanja, a zakaj ga nismo že pri komunikaciji po elektronski pošti?

Zavarovalnice, ki so ga poslale, dokazujejo, da je to mogoče in po našem mnenju tudi več kot smiselno za potrošnika, ki na ta način prejme zaupanja vredno informacijo za učinkovito primerjavo produkta pri različnih zavarovalnicah.


 Preberite še: Hitreje do zdravnika specialista – kako jasne so zavarovalnice pri razlagi svojih produktov?

E-novice

Želite biti na tekočem z aktualnimi novicami? Naročite se na e-novice še danes!
Antispam

Piškotki na naši spletni strani

To obvestilo je podano v skladu z Zakonom o elektronskih komunikacijah (ZEKom-2), ki ureja pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje podatkov ali dostop do podatkov, shranjenih na vašem računalniku ali mobilni napravi.

Informacije o uporabi piškotkov

Ta stran uporablja piškotke. Z uporabo naše spletne strani uporabnik izjavlja, da sprejme in soglaša z uporabo piškotkov v skladu s pogoji uporabe, navedenimi v tem dokumentu.

Upravljalec podatkov: MIPOR, Tržaška cesta 2, 1000 Ljubljana, mipor@mipor.eu 


PiškotekPotrebna privolitevOpis piškotkaTrajanjeKategorijaTretja stran
Joomla functional cookies, session Ne Osnovni piškotek za spremljanje uporabnika na spletni strani in prilagajanje prikaza. Čas obiska spletne strani Obvezni  
cc_necessary Ne Piškotek zabeleži podatek, da je obiskovalec spletne strani dal privolitev za piškotke. 1 leto Obvezni  
cc_analytics Ne Piškotek zabeleži podatek, da je obiskovalec spletne strani dal privolitev za analitične piškotke. 1 leto Obvezni Da
cc_social Ne Piškotki družbenih omrežij omogočajo sledenje po spletnih straneh, ki jih obiskujete in vam ob ponovne obisku družbenega omrežja prikazujejo ciljane oglase. Sledenje je možno, tudi ko niste prijavljeni v svoj račun na družbenem omrežju. 1 leto Obvezni  
_gat Da Piškotek servisa Google Analytics, ki je namenjen omejitvi zbiranja podatkov na zelo obiskanih straneh. 1 minuta Analitični Da, Google Inc.
_gid Da Statistika ogledov spletne strani. 1 dan Analitični Da, Google Inc.
_ga Da Statistika ogledov spletne strani. 2 leti Analitični Da, Google Inc.
Doubleclick (google partner) Da

DoubleClick uporablja piškotke za izboljšavo ciljanega oglaševanja. Glede na nastavitve na uporabnikovem računalniku in na spletnih straneh, se lahko podatki zbrani na ta način, dodajo uporabnikovem Google računu.

V primeru, da zavrnete namestitev tega piškotka, se vam ob obiskovanju spletni strani ne bodo več prikazovalo personalizirano Google oglaševanje.

20 dni Oglaševalski Da
Facebook piškotki Da

Facebook uporablja piškotke za funkcionalnost deljenja vsebin z naše spletne strani.

  Oglaševalski/Socialna omrežja Da, Meta, inc.
Twitter piškotki Da

Twitter uporablja piškotke za funkcionalnost deljenja vsebin z naše spletne strani.

  Oglaševalski/Socialna omrežja Da, Twitter, inc.

Če pri posamezni skupini piškotkov izberete možnost »Ne dovolim piškotkov«, bomo vse piškotke iz te skupine zbrisali iz vaše naprave in jih ne bomo namešali dokler ne boste to izrecno dovolili s spremembo nastavitev.

Če pri posamezni skupini piškotkov izberete možnost »Dovolim piškotke«, bomo piškotke iz te skupine namestili na vašo napravo in jih nameščali dokler ne boste spremenili nastavitve.

Kako onemogočiti piškotke

Če želite blokirati piškotke, vas opozarjamo, da bi to lahko negativno vplivalo na uporabnost nekaterih spletnih mest. Večina brskalnikov vam dovoljuje, da zavrnete/sprejmete piškotke. Spodaj je nekaj praktičnih informacij za onemogočenje piškotkov v brskalniku, ki ga uporabljate.

  • Microsoft Edge - v zgornjem desnem kotu kliknite tri pikice in izberite »Nastavitve«. V levem stolpcu izberite »Dovoljenja za piškotke in spletno mesto«, kjer lahko prilagodite nastavitve piškotkov.
  • Google Chrome - kliknite ključ v zgornjem desnem kotu in izberite »Nastavitve«. Na tej točki izberite »Zasebnost in varnost«, nato pa »Piškotki in drugi podatki spletnega mesta« in spremenite nastavitve.
  • Mozilla Firefox - v meniju za nastavitev menija v zgornjem desnem kotu izberite »Nastavitve«. Izberite »Zasebnost in varnost« in tu lahko prilagodite nastavitve piškotkov.
  • Safari - v meniju za nastavitev menija v zgornjem desnem kotu izberite »Nastavitve«. Izberite »Varnost« in tukaj lahko prilagodite nastavitve piškotkov.

V primeru, da bi nas o piškotkih na naši spletni strani radi še kaj vprašali, vam bomo z veseljem pojasnili! Pišite nam na mipor@mipor.eu.