Če kdaj, je pozimi čas za redno pranje avtomobila. Ocenjevalci iz MIPORja so preverili in ocenili 12 samodejnih avtopralnic v različnih slovenskih krajih in ugotavljali, ali res omogočajo učinkovito, hitro in udobno čiščenje zunanjosti avtomobila. Za pranje (osnovni program) so odšteli od 6 do 10 evrov. Večina jih je dobila dobro oceno, dve povprečno, ena pa pomanjkljivo. Največje razlike so pri sušenju in madežih po pranju. Marsikje boste za plačilo potrebovali gotovino. Plačilo s kartico so omogočali le v petih obiskanih avtopralnicah.
Rezultati so v celoti prosto dostopni v članku Primerjalno ocenjevanje samodejnih avtopralnic, kjer lahko tudi preverite nasvete, kakšno avtopralnico izbrati in zakaj.
Primerjalno ocenjevanje samodejnih avtopralnic je bilo izvedeno v sklopu primerjalnih ocenjevanj, ki jih MIPOR izvaja v okviru koncesije RS za opravljanje javne službe izvajanja primerjalnih ocenjevanj blaga in storitev. Vse informacije in ugotovitve primerjalnih ocenjevanj so brezplačno dostopne na spletnem mestu Potrošnikov Zoom. Medije naprošamo, da ob komuniciranju rezultatov primerjalnega ocenjevanja navedejo sofinancerja, tj. Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo.
Avtopralnice so izbrali naključno, vse so anonimno, kot običajni potrošniki, obiskali z istim avtomobilom, ki so ga pred prihodom skušali čim bolj umazati – ne samo z vožnjo po asfaltnih cestah, pač pa tudi po makadamu in celo blatu. »Jasno je, da povsem enake stopnje umazanosti nismo mogli doseči, a vsekakor je bilo tudi to dovolj za ugotavljanje, ali avtopralnica opravi svojo osnovno nalogo – odstrani umazanijo z avtomobila,« je pojasnil Boštjan Okorn in dodal: »Naš avtomobil je bil pred začetkom avtomatskega pranja povsod, z izjemo ene avtopralnice brez uslužbenca, deležen tudi ročnega predpranja s tlačnim čistilnikom. To je pomembno predvsem pri odstranjevanju umazanije, skrite v blatnikih ali težko dostopnih robovih. Smo pa ob zaključku pogrešali bolj temeljito sušenje, brisanje.«
Kot je poudaril Boštjan Okorn, so v večini primerov na stezah samo zračni sušilniki, le v dveh avtopralnicah so imeli na koncu premikajoče se krpe, s katerimi naj bi dodatno obrisali preostanek kapljic na površini vozila. »Kapljice same zase niti niso zelo problematične, a kaj, ko je voda v nekaterih avtopralnicah manj čista, zato se posušene poznajo kot bolj ali manj drobne pike na pločevini ali steklu. Za čiščenjem pa lahko ostanejo kapljice tudi madeži, če krpe niso dovolj čiste,« je opozoril Boštjan Okorn.
Programi pranja: koliko je pomembno, katerega izberemo?
Avtopralnice večinoma ponujajo več programov zunanjega pranja, ki osnovnemu dodajajo pranje podvozja, voskanje, dodatne nanose šampona, bolj natančno pranje nekaterih delov (denimo platišč), lahko tudi dodatno sušenje in podobno.
Odločitev, kaj boste izbrali, je seveda vaša. Na MIPORju so pri oceni tem dodatkom namenili malo pozornosti. Tudi zato, ker so na njihovem avtomobilu umazanijo dobro oprali že z osnovnim programom.
Naš nasvet
1. Pranje avtomobila je pozimi zaželeno ne samo iz estetskega, pač pa tudi varnostnega stališča. Pranje doma, če to možnost sploh imate, je zaradi nizkih temperatur in nevarnosti zamrzovanja manj primerno za zimske dni, prav tako naj ga ne bi izvajali na soncu v vročini.
2. Samodejne avtopralnice so najbolj priročne, še zlasti v hladnih dneh in še zlasti tiste, pri katerih nam ni treba stopiti iz avtomobila.
3. Večina avtopralnic je svoje delo opravila dobro, težave se porajajo le zaradi slabega sušenja, zato morda ni napak, da imate s seboj krpo in avtomobil z njo po pranju obrišete sami.
4. Za redno pranje je osnovni program povsem dovolj, dodatni program pa izberite enkrat ali dvakrat v sezoni, denimo takrat, ko se ceste ponovno posušijo in dež z njih splakne sol.
5. Zvečer in v nedeljo so avtopralnice lahko zaprte. Nobena od obiskanih avtopralnic ni odprta 24 ur na dan.