V tokratnem primerjalnem ocenjevanju smo pod drobnogled vzeli 16 piščančjih medaljonov, ki jih poznamo predvsem iz ponudbe restavracij s hitro prehrano. Skupno je 14 izdelkov dobilo oceno dobro, eden povprečno ter eden pomanjkljivo.
Piščančji medaljoni se vse pogosteje znajdejo tudi v domačih zamrzovalnikih, njihova priprava pa je hitra in preprosta. Vendar, ali vemo kakšen je njihov prehranski profil in kako priporočljivi so v vsakdanji prehrani?
Bogati z maščobami in soljo
Velik delež piščančjih medaljonov predstavljajo maščobe. Vsebnost maščob se je v preverjenih piščančjih medaljonih gibala med 0,9 in 15 gramov na 100 gramov izdelka. Vsem izdelkom (razen enemu - Culinea, Chicken nuggets, 500 g) zasveti oranžna luč na prehranskem semaforju, kar pomeni, da naj bi takšna živila uživali zmerno.
Podobno je tudi z vsebnostjo soli, saj vsem izdelkom na prehranskem semaforju zasveti oranžna luč. Medaljoni na našem ocenjevanju imajo med 0,9 (oba izdelka Perutnine Ptuj ter piščančji medaljoni iz Eurospina) in 1,5 grama (Eco +) soli na 100 gramov izdelka.
Prav izdelek Eco + se je pri oceni prehranskega profila odrezal najslabše, zaradi visoke vsebnosti soli, maščob in nasičenih maščob je dobil oceno pomanjkljivo.
Noben izmed pregledanih piščančjih medaljonov ni dobil ocene zelo dobro, štirje izdelki (Spar – Chicken nuggets, Culinea - Chicken nuggets, 500 g, ter izdelka znamk Tuš in Cekin) so dobili oceno dobro zaradi nižje vsebnosti maščob, nasičenih maščob in soli ter visoke vsebnosti beljakovin.
Glede na priporočila naj bi šestletni otrok zaužil 1 gram soli na dan, povprečje soli v naših izbranih piščančjih medaljonih pa znaša 1,1 grama na 100 gramov. To pomeni, da lahko šestletni otrok že z eno porcijo piščančjih medaljonov (100 gramov je približno 5 piščančjih medaljonov) preseže dnevno potrebo po soli.
Vsebnost beljakovin
Piščančji medaljoni so beljakovinsko živilo, pri večini je delež beljakovin okoli 16 gramov na 100 gramov izdelkov, najmanjši delež beljakovin je v medaljonih znamke Eco+, le 8,9 grama na 100 gramov izdelka. Ta izdelek je tudi najslabše ocenjen v primerjalnem ocenjevanju.
Aditivi v piščančjih medaljonih
Da je medaljone mogoče izdelati tudi brez aditivov, dokazujeta izdelka Spar, ki se je na primerjalnem ocenjevanju odrezal najbolje, in S Budget.
Poleg njiju je še 11 izdelkov je pri oceni aditivov dobilo oceno zelo dobro. Ti po večini vsebujejo modificiran pšenični škrob, nekateri izdelki pa gostilo (ksantan ali guar gumi), naravno aromo ali antioksidant. Trije izdelki so dobili oceno povprečno zaradi dodanih sredstev za uravnavanje kislosti (difosfati, trifosfati).
Fosfati (difosfati, trifosfati), ki jih vsebujejo nekateri piščančji medaljoni, lahko škodujejo zdravju. Prevelik vnos fosforja namreč vpliva na demineralizacijo kosti in delovanje srčno-žilnega sistema.
Med sestavinami pa smo opazili za meso netipični sestavini dekstrozo in glukozni sirup (ki sta verjetno dodani zaradi okusa).
Naš nasvet
- Pri izbiri piščančjih medaljonov bodite pozorni na vsebnost soli, maščob in nasičenih maščob.
- Če že izberete piščančje medaljone, bodite pozorni na vsebnost beljakovin – teh naj bo čim več.
- Pri pregledu označb preberite tudi sestavine in raje izberite tiste brez aditivov. Pozorni bodite tudi na ostale morebitne dodatke (glukozni sirup, dekstroza …).
Pri izbiri piščančjih medaljonov vam lahko pomaga brezplačna mobilna aplikacija VešKajJeš. Kako? S skeniranjem črtne kode izdelkov jih lahko preprosto primerjate med seboj. Primerjava prehranskih profilov izdelkov je s prehranskim semaforjem hitra, preprosta in razumljiva.
Avtorica: Melita Kogovšek
Preberite tudi: Koliko je mesa v piščančjih medaljonih?