Prihajajo zimski meseci, kjer bo nepogrešljiv topli napitek, tudi čaj. Nekateri raje posežejo po zeliščnih, spet drugi po sadnih ali aromatiziranih sadnih čajih, predvsem zaradi njihovega okusa.
Ocenjevali smo jagodne čaje in ugotovili, da niso ravno to, kar obljubljajo, da so. Ob tej priložnosti smo za vas pripravili nekaj praktičnih nasvetov, da boste lahko v čaju maksimalno uživali, z nekaj občutka za zdravo in trajnostno prehrano.
1. Jagodnega čaja z visokim deležem jagod v trgovinah ne boste našli, zato naj vas slike na prednji strani ne zavedejo. Prave informacije o deležih posameznega sadja boste dobili na zadnji strani embalaže, med sestavinami.
2. Če želite jagodni čaj, si ga lahko naredite sami doma – pokuhate (zamrznjene) jagode ter mu dodate poljubno sadje in začimbe (npr. cimet).
3. V navadi je, da se čaje sladka, a dobro je, da se s sladilnimi sredstvi ne pretirava – več skodelic sladkanega čaja dnevno, lahko nanese veliko sladkorja. Zato naj bo sladkanje čajev zmerno, še bolje pa bo, če se mu poskušate izogniti.
4. Bolj trajnostna izbira je lahko nakup v čajnicah ali na rinfuzo, kjer lahko kupite čaj s svojo embalažo. V čajnicah je ponudba pestra, a bodite pozorni na sestavine, saj je delež jagod v večini primerov podoben čajem iz trgovin, poleg tega nekateri čaji v čajnicah vsebujejo aditiv (sredstvo za uravnavanje kislosti – citronsko kislino).
5. Čaje je najbolje shranjevati na hladnem in suhem mestu, da se jih zaščiti pred temperaturnimi nihanji in neposredno svetlobo. Čajev z občutljivo dišavo ne smemo dajati ob kave, zelišča, začimbe ali ob izdelke, ki imajo močan vonj.
Besedilo: Melita Kogovšek
Preberite še: Jagodni čaji: koliko jagod je dejansko v njih?