Ocenjevali smo aromatizirane jagodne čaje. Zanimalo nas je, kaj se skriva v vrečki čaja. Nam slika mamljivih jagod na prvi strani izdelka zagotavlja tudi zajeten delež jagod v čaju?
Pod drobnogled smo vzeli enajst jagodnih čajev (osem v kombinaciji z okusom vanilije). Niso se najbolje odrezali. Dva izdelka sta za skupno oceno dobila oceno povprečno, osem pomanjkljivo in eden nezadovoljivo.
Ugotovitve:
- V jagodnih čajih je precej hibiskusa in šipka ter drugega sadja, jagod je še najmanj.
- Prav vsi izdelki imajo dodane arome.
- Z vidika trajnostne potrošnje je embalaže bistveno preveč.
- Čajne vrečke so lahko škodljive, če vsebujejo plastiko. Sestava čajnih vrečk pri pregledanih izdelkih z eno izjemo ni opisana v deklaraciji.
Kaj vse je čaj, glede na pravilnik?
Glede na Pravilnik o kakovosti čaja poznamo več vrst čajev: pravi, zeliščni, sadni, aromatizirani, dekofeinizirani, mate, instant in ekstrakt čaja.
Sadni čaj je narejen iz posušenega sadja, kjer se z različnimi postopki (poparjenje, prevretje in namakanje) dobi čajni napitek. Vsi čaji v primerjalnem ocenjevanju so aromatizirani sadni čaji, vsebujejo pa različno sadje in so aromatizirani z različnimi aromami, ki ponazarjajo okus in vonj deklariranega sadeža.
Malo jagod, veliko hibiskusa
Skoraj vse izbrane čaje na prednji strani embalaže krasijo mamljive slike jagod (ponekod tudi vanilije).
Podrobnejši pogled na seznam sestavin nam razkrije, da slika ne zagotavlja visoke vsebnosti jagod v izdelkih, saj je v jagodnih čajih precej več drugega sadja, samih jagod pa zelo malo.
V največjem deležu prevladujejo cvetovi hibiskusa, jabolka in šipek. Kjer je na voljo ta podatek, se delež jagod giblje med 0,1 in tremi odstotki. Za marsikoga je presenetljivo tudi dejstvo, da nekateri jagodni čaji vsebujejo le aromo jagode.
Ker je jagod v izdelkih zelo malo, je pri oceni predstavitve večina izdelkov dobila oceno pomanjkljivo. Malenkost bolje je ocenjen le izdelek Lester House, ki edini na prednji strani nima slike jagod.
V anketi, kjer smo potrošnike nedavno spraševali, na podlagi katerih lastnosti se odločajo za nakup sadnega čaja, sta večini anketirancev pomembna delež sadja in blagovna znamka, spodbudno pa je to, da jim je slikovna predstavitev na embalaži najmanj pomembna.
Vsi izdelki z dodanimi aromami
V primerjavi s pregledom sadnih čajev z gozdnimi sadeži (iz let 2016 in 2018) med letos pregledanimi jagodnimi čaji nismo našli nobenega z aditivi. Smo pa pri vseh med sestavinami našli arome.
Pri petih izdelkih nismo našli podatkov za katero aromo gre, zato so ti izdelki pri oceni aditivov in arom dobili oceno nezadovoljivo.
Kaj je aroma? Arome kot takšne niso namenjene prehrani in jih živilu dodajo, da mu dajo ali spremenijo vonj in/ali okus. Proizvedene ali sestavljene so lahko iz aromatičnih snovi, aromatičnih pripravkov, arom, pridobljenih s toplotnim procesom, arom dima, predhodnikov arom ali drugih arom oziroma njihovih mešanic.
Preveč embalaže!
V trgovinah, ki smo jih obiskali, so vsi pregledani čaji pakirani v več plasti embalaže – celo do štiri!
Za prodajo na trgovskih policah, se nam zdi s trajnostnega vidika še sprejemljivo, da je čaj pakiran v (kartonasto) embalažo, v kateri so čajne vrečke - le en izdelek (Mr. Perkins, Jagoda vanilija) je bil takšen in je zato za oceno trajnosti dobil oceno dobro.
Ostali izdelki so bili pakirani v več (tri ali štiri) plasti embalaže, za kar so dobili oceno pomanjkljivo ali nezadovoljivo.
So čajne vrečke škodljive?
Čajne vrečke so večinoma sestavljene iz predelanih čajnih listov in filtrirnega papirja, ki je izdelan iz abake (listna skorja filipinskih banan), dodana je tudi plastika, najlon in polietilen tereftalat.
Več študij je pokazalo problem prisotnosti plastike v čajnih vrečkah, saj se pri temperaturi 95 °C izločajo njeni deli, tako v molekularni obliki kot tudi kot mikroplastika. Sestava vrečk z eno izjemo ni opisana, komunalna podjetja pa potrošnikom priporočajo, da jih odlagajo med bio odpadke.
Besedilo: Melita Kogovšek
Preberite še: Uživajte v čaju: nekaj praktičnih nasvetov