Cena je nedvomno pogosta ovira pri odločitvi za nakup ekoloških izdelkov in nižja cena bi lahko predstavljala ključno vzpodbudo za nakup pri tistih potrošnikih, ki ekološke hrane ne kupujejo ali jo kupujejo redko (Merjenje sprememb odnosa do eko izdelkov, Aragon 2020).
A že sama pridelava in predelava ekoloških izdelkov je v primerjavi s konvencionalno strogo opredeljena s številnimi pravili in seveda tudi redno nadzorovana s strani neodvisnih inštitucij.
Zaradi naravnega pristopa h kmetovanju je pridelka lahko manj in je bolj občutljiv na vse vremenske razmere in škodljivce. Tako je že v osnovi nerealno pričakovati, da bodo ekološki izdelki cenovno zelo ugodni.
Primerjali smo cene ekoloških in konvencionalnih izdelkov: kaj smo ugotovili?
Preverili smo cene posameznih ekoloških in konvencionalnih izdelkov različnih blagovnih ali trgovskih znamk in ugotovili, da so cene pregledanih ekoloških živil v povprečju resda višje od konvencionalnih, a so lahko cene posameznih ekoloških in konvencionalnih izdelkov povsem primerljive.
Največja je razlika v povprečni ceni jajc, kjer bomo za ekološko jajce (0,43 evra) odšteli skoraj dvakrat toliko kot za konvencionalno jajce (0,26 evra), medtem ko je povprečna cena ekološkega jogurta za liter (1,99 evra) celo za nekaj centov nižja od cene za konvencionalni jogurt (2,13 evra na liter).
Hkrati kilogram najcenejšega ekološkega jogurta stane točno toliko kot kilogram konvencionalnega. Tudi določena ekološka moka se s ceno precej približa najnižji ceni konvencionalne moke.
Podatki o cenah
V nadaljevanju predstavljamo cene izdelkov v posamezni skupini živil.
Jajca
V povprečju so ekološka jajca (0,43 evra za jajce) dražja od konvencionalnih (0,26 evra za jajce), a lahko ekološka jajca v Lidlu, Hoferju in Sparu kupimo že za 0,35 evra za jajce.
Najdražja konvencionalna jajca proste reje stanejo enako kot najdražja ekološka jajca (0,62 evra za jajce). Omeniti velja, da so ekološka jajca običajno pakirana v manjše škatle, in sicer po šest na pakiranje, pri konvencionalnih je najbolj pogosto pakiranje deset jajc na škatlo.
Jogurt
Povprečna cena kilograma ekološkega jogurta (1,99 evra) je malenkost nižja kot cena konvencionalnih jogurtov (2,13 evra na kilogram).
Najugodnejši ekološki jogurt boste dobili v Hoferju, za 1,06 evra na kilogram, ki je hkrati tudi najnižja cena pri konvencionalnih jogurtih. Pri določenih izdelkih pa lahko cena konvencionalnega jogurta (3,97 evra na kilogram) tudi preseže ceno najdražjega ekološkega jogurta (3,45 evra na kilogram).
Mleko
Povprečna cena ekološkega mleka je približno za tretjino višja (1,39 evra na liter) od konvencionalnega mleka (1,08 evra na liter).
A liter ekološkega mleka lahko kupite že za 1,04 evra (Spar BTC). Najdražje konvencionalne mleko je celo za nekaj centov dražje kot najdražje ekološko mleko.
Moka
Povprečna cena ekološke moke (1,20 evra na kilogram) je za petino višja od konvencionalne moke (0,98 evra na kilogram).
A je najnižja cena za kilogram ekološke moke (0,55 evra) primerljiva najnižji ceni za konvencionalno pridelano moko (0,49 evra na kilogram). Kupite jo lahko v Hoferju.
Oljčno olje
Povprečna cena ekološkega oljčnega olja (13,18 evra na liter) je za približno tretjino višja od cene konvencionalnega oljčnega olja (10,72 evra na liter).
A so bili med konvencionalnimi izdelki tudi takšni, ki imajo za tretjino višjo ceno na liter kot najdražji ekološki izdelek. Najugodnejše ekološko oljčno smo našli v E.Leclercu (7,32 evra na liter) in v Eurospinu (7,99 evra na liter).
Posebne police za ekološke izdelke, da ali ne?
Za potrošnike, ki poznajo prednosti ekološkega kmetijstva in v trgovinah iščejo le ekološka živila, ekološki oddelki, oziroma deli trgovine namenjeni izključno ekološkim izdelkom, zagotovo olajšajo nakup.
Ekološke oddelke imajo običajno večje trgovine in diskonti. A predvsem pri diskontnih trgovinah so na teh policah pogosto le ekološki izdelki, ki ne potrebujejo hladne verige, ostale je treba poiskati na konvencionalnih policah oziroma v hladilniku.
Prav tako smo med pregledom opazili, da se na takšne police občasno prikradejo tudi neekološki izdelki. Čeprav se ponudba z ekoloških oddelkov najpogosteje ponovi na konvencionalnih policah, to ne velja za čisto vse izdelke. Tako je skoraj nujno, da obiščete oboje.
Čim bolj pestra ponudba ekoloških živil na konvencionalnih policah lahko v nakup prepriča vsakega potrošnika, ne le tistih, ki kupujejo izključno ekološko. Prav tako je na konvencionalnih policah enostavneje primerjati cene ekoloških in konvencionalnih živili.
Da bi se čim več potrošnikov odločalo za nakup ekoloških živil je torej predvsem pomembno, da se ekološki izdelki nahajajo na »običajnih« policah med konvencionalnimi živili, seveda pa lahko tudi dodatno na ekoloških oddelkih, če prostor to dopušča.
Preberite še: Primerjalno ocenjevanje ponudbe ekoloških živil