Kljub redkemu pomanjkanju je na trgu ogromno izdelkov, ki imajo dodane različne vitamine in minerale, predvsem tu izstopajo sladke pijače. Z dodatkom vitaminov in mineralov ter napisi kot so »immuno«, »vitality« »reload« in podobno nam obljubljajo, da so boljša izbira od navadnih sladkih pijač in nas nemalokrat prepričajo v nakup.
Z mislijo, da bomo s tem v telo vnesli vsaj nekaj dobrega, roka po njih kar sama poseže. Pa so res tako boljša izbira od »navadnih« sladkih pijač?
Vitamini so snovi, ki v telesu sodelujejo pri številnih procesih, na primer pri obnavljanju kože, skrbijo za pravilno delovanje živcev, možganov, imunskega sistema, nekateri pa celice varujejo tudi pred prostimi radikali. Naše telo jih razen izjem ne more sintetizirati samo, zato jih moramo zaužiti z hrano.
Minerali so prav tako življenjsko pomembne snovi, ki jih telo nujno potrebuje, čeprav v zelo majhnih količinah. S pestro in raznoliko prehrano, ki temelji na nepredelanih živilih, običajno v telo vnesemo dovolj vitaminov in mineralov, da s tem pokrijemo svoje dnevne potrebe.
Katere vitamine moramo najpogosteje nadomeščati?
Vitamine delimo na topne v vodi (B in C) in topne v maščobah (A, D, E, K). Pomanjkanje vitaminov lahko največkrat opazimo pri vodotopnih vitaminih (B in C), saj se v naših tkivih ne morejo shranjevati.
Z uživanjem pestre in uravnotežene prehrane, z dovolj sadja in zelenjave, do pomanjkanja vitamina C praviloma ne bo prišlo, velja pa opozoriti, da imajo kadilci, fizično bolj aktivne osebe in različni bolniki večje potrebe po vitaminu C, zato morajo biti na njegov vnos bolj pozorni. Največ ga bomo lahko vnesli na primer s papriko, jagodičevjem in citrusi.
Pri veganih je zelo problematično pomanjkanje vitamina B12, saj se naravno nahaja le v živilih živalskega izvora, zato ga morajo nujno nadomeščati z obogatenimi živili ali prehranskimi dopolnili.
Nacionalne študije v zadnjih letih so nakazale tudi pomembno pomanjkanje vitamina D med Slovenci, predvsem v zimskem času. Jeseni in pozimi biosinteza vitamina D v koži ni dovolj učinkovita, zato je potreben zadosten vnos s hrano. Po najnovejših priporočilih, v popolni odsotnosti biosinteze v koži, človeško telo dnevno potrebuje 20 µg vitamina D.
Najbogatejši prehranski viri so živila živalskega izvora: ribje olje, ribe, jajca in živila obogatena z vitaminom D. V času jeseni in zime se pogosto priporoča tudi dodajanje vitamina D v obliki prehranskih dopolnil ali zdravil.
Kadar je na izdelku omenjena vsebnost določenega vitamina ali minerala, ga mora pijača vsebovati najmanj toliko, da odrasla oseba z zaužitjem 100 ml izdelka pokrije vsaj 7,5 odstotka dnevnih potreb, oziroma 15 odstotkov z zaužitjem celotne porcije.
Zgoraj omenjeni razlogi vodijo proizvajalce, da tudi v sladke pijače najbolj pogosto dodajajo vitamine B, C in D in nas s tem nagovarjajo, naj pomanjkanje nadomeščamo kar s popito pijačo. Toda, kaj vse bomo s tem še vnesli v telo?
Pijače z dodanimi vitamini lahko vsebujejo tudi velike količine sladkorja, sladila in druge aditive, med njimi tudi takšne z določeno vrednostjo ADI (najvišji še varen dnevni vnos). Boljša alternativa je zato najprej uživanje živil bogatih z vitamini ter morebitno dodajanje v obliki zdravil in prehranskih dopolnil, kadar dovolj visok vnos s hrano ni mogoč.
Pregledali smo ponudbo sladkih pijač z dodanimi vitamini in minerali z okusom limone in ugotovili, da lahko z eno plastenko ali tetrapakom v telo vnesemo tudi do 30 gramov sladkorja, kar znaša 60 odstotkov še priporočenega dnevnega vnosa sladkorja za odraslo osebo. Preverite rezultate primerjalnega ocenjevanja.
Kaj pa nadomeščanje mineralov?
Poleg vitaminov imajo pijače pogosto dodane tudi minerale. Največ jih dobimo z izotoničnimi pijačami, ki so namenjene uživanju med in po športni aktivnosti, da z njimi hitro in enostavno nadomestimo minerale, ki jih naše telo izloči s potenjem.
Za športnike so takšne pijače koristne, saj morajo zaradi izgubljene energije po športni aktivnosti vnesti tudi dovolj sladkorja, ki ga v teh pijačah ne primanjkuje.
Dodane minerale pa vsebujejo tudi nekatere druge sladke pijače, v pogovornem jeziku znane kot »vode z okusom«.
Najpogosteje je tem pijačam dodan cink, ki je znan kot pomočnik imunskemu sistemu, sledi magnezij, ki med drugim prispeva k zmanjšanju utrujenosti in izčrpanosti ter k delovanju mišic, opazili pa smo tudi dodatek selena, ki ima prav tako vlogo pri delovanju imunskega sistema ter pri zaščiti celic pred oksidativnim stresom.
Pomanjkanje posameznih mineralov je pri ljudeh redko, saj rastlinska in živalska hrana vsebujeta dovolj teh snovi. Do pomanjkanja pa vseeno lahko pride pri dolgotrajni enolični in neuravnoteženi prehrani.
Pomanjkanje tako vitaminov kot mineralov nam bo pomagal odkriti osebni zdravnik z različnimi krvnimi testi. Vsekakor pa velja, da za nadomeščanje morebitnega pomanjkanja, uživanje sladkih pijač ne bo ustrezna izbira.
Naš nasvet
Ob pestri in uravnoteženi prehrani je pomanjkanje vitaminov in mineralov redko. Pijače z dodanimi vitamini in minerali, kljub morebitnim ugodnim učinkom dodanih vitaminov in mineralov, niso priporočljive za pogosto uživanje zaradi sorazmerno visoke vsebnosti sladkorja in (v nekaterih primerih) vsebnosti sladil.
Prav tako pijače z dodanimi vitamini niso ustrezen nadomestek za zdravila ali prehranska dopolnila, priporočena s strani osebnega zdravnika. V primerjavi z drugimi sladkimi pijačami z enako vsebnostjo sladkorja, dodatek vitaminov in mineralov ne predstavlja posebne prednosti za kupca.
Preberite še: Brezalkoholne pijače z dodanimi vitamini: primerjalno ocenjevanje