Obstajajo številne recepture za pripravo štrukljev, bodisi z vlečenim ali vzhajanim testom, iz pšenične ali ajdove moke, z različnimi polnili. A glede na ponudbo so zagotovo najpogostejši skutni štruklji, ki zaradi svojega neizrazitega okusa omogočajo, da jih pripravite slane ali sladke.
Preverili smo sestavo in hranilno vrednost 14 skutnih štrukljev. Deset izdelkov je zamrznjenih, štirje pa so toplotno že obdelani oziroma skuhani.
Primerjalno ocenjevanje je pokazalo, da je:
- 8 skutnih štrukljev prejelo oceno dobro,
- 5 povprečno in
- 1 pomanjkljivo.
Skutnega nadeva je lahko do 70 odstotkov
Skutne štruklje sestavljata testo in nadev. Glede na seznam sestavin, za pripravo prvega običajno uporabijo pšenično belo moko, jajca ali jajca v prahu, olje (sončnično, sojino ali repično) ali margarino, sol in vodo. Nadev je največkrat sestavljen iz skute, kisle smetane, jajc in pšeničnega zdroba, ter predstavlja od 40 do 70 odstotkov izdelka.
Največ skute (56 odstotkov) je v izdelku Gourmet Finest Cusine, najmanj pa v izdelkih Žito, Skutni štruklji iz Eurospina, Naše nam paše in Finest bakery. V teh izdelkih je skute le za tretjino oziroma za 36 odstotkov izdelka. Tako v nadevu kot testu so lahko dodane še mlečne beljakovine in aditivi.
Nekateri tudi z aditivi
Skutni štruklji večinoma ne vsebujejo aditivov, a smo jih med zamrznjenimi našli v štirih izdelkih. Med njimi so povprečno oceno za aditive dobili trije izdelki s po enim aditivom. Izdelka Pečjak in Tuš sta vsebovala sredstvo za obdelavo moke, medtem ko so v izdelek Naše nam paše dodali sredstvo proti sprijemanju (aditiv v soli).
Pri izdelku Ledo smo najdaljši seznam aditivov ocenili z oceno nezadovoljivo. Na seznamu so emulgatorji mono- in digliceridi maščobnih kislin, citronska kislina kot sredstvo za uravnavanje kislosti, barvilo beta karoten in aroma.
Pri kuhanih štrukljih so aditive dodali le v izdelku Gourmet Finest Cusine, ki je vseboval emulgator sončnični lecitin in konzervans kalijev sorbat. Ravno dodatek konzervansa je lahko razlog, da je imel ta izdelek med kuhanimi najdaljši rok uporabe (25 dni), ostali so zdržali od 8 do 17 dni. Ta izdelek je za oceno aditivov prejel oceno pomanjkljivo.
Devet izdelkov, šest zamrznjenih in trije kuhani, so dokaz, da se pri proizvodnji skutnih štrukljev dodatku aditivov lahko izognejo, predvsem to velja za »kozmetične« kot so barvila in arome. Zato so bili za vsebnost aditivov ocenjeni z zelo dobro.
Prehranski profil skutnih štrukljev
Po osnovnih sestavinah so si skutni štruklji sicer podobni, a se po hranilnih vrednostih med seboj razlikujejo. Vsebnost beljakovin je povezana predvsem z dodatkom skute in kisle smetane, na vsebnost beljakovin pa vpliva tudi dodatek mlečnih beljakovin v nekaterih izdelkih.
Vsebnost beljakovin je pričakovano nižja v izdelkih z najmanj skute. Izdelek Finest bakery vsebuje le 7,2 grama beljakovin v 100 gramih izdelka, medtem ko je v izdelku Kroky Gurmanika, ki poleg višjega deleža skute vsebuje še kislo smetano, največ beljakovin, kar 12,4 grama v 100 gramih izdelka.
Tudi vsebnost nasičene maščobe je povezana z dodatkom skute in smetane, saj večji delež mlečne maščobe predstavljajo ravno nasičene maščobe. Večina pregledanih skutnih štrukljev je v 100 gramih vsebovala od 1,5 do 4,3 grama nasičenih maščob, za kar jim na prehranskem semaforju zasveti rumena luč.
Največ nasičenih maščob (6,3 grama na 100 gramov) je vseboval izdelek Ledo. Ta ima poleg skute dodano palmovo olje, ki prav tako vsebuje velik delež nasičene maščobe. Poleg tega izdelka rdeča luč na prehranskem semaforju za vsebnost nasičenih maščob zasveti še izdelkoma Gourmet Finest Cusine in Minute (kuhani štruklji). Ker želimo vnos nasičenih maščob v prehrani omejevati, so ti trije izdelki primerni le za občasno uživanje.
Velika razlika med izdelki je tudi pri vsebnosti soli. Malo soli, le 0,3 grama v 100 gramih izdelka, vsebujejo štruklji Pečjak in Tuš, kar osemkrat več soli pa je v štrukljih Spar Gourmet in Kroky Gurmanika. Za 2,4 grama soli v 100 gramih izdelka obema zasveti rdeča luč na prehranskem semaforju.
Dva izdelka (Pečjak in Tuš) z najboljšim razmerjem med vsebnostjo beljakovin, nasičenimi maščobami in soljo sta za prehranski profil prejela oceno zelo dobro. Trije izdelki so bili ocenjeni z dobro, sedem izdelkov pa je dobilo oceno povprečno. Oceno pomanjkljivo sta dobila le dva izdelka (Minute – kuhani štruklji in Ledo), predvsem na račun višje vsebnosti nasičenih maščob in manjše vsebnosti beljakovin.
Trajnostni vidik
Pri oceni trajnosti smo preverili embalažo, trajnostne oznake, navodila za ločevanje in prisotnost netrajnostih sestavin, kot je denimo palmovo olje, ki je prisotno le v izdelku Ledo.
Večina izdelkov je prejela oceno pomanjkljivo. Oceno povprečno sta dobila le dva izdelka. Izdelek Naše nam paše, ki je imel na embalaži navodila za ločevanje, in izdelek Spar s trajnostno oznako za embalažo FSC mix, ki potrjuje, da je embalaža narejena iz recikliranih materialov. Ostalih trajnostnih oznak izdelki ne nosijo, prav tako niti eni štruklji niso izdelani iz ekoloških sestavin.
Označbe po večini zelo dobre
Velika embalaža in dovolj prostora sta očino dober recept za številne zelo dobre ocene pri označbi. Oceno povprečno je dobil le izdelek Ledo, ki je imel kljub dovolj veliki embalaži hranilno vrednost navedeno linerano.
Naš nasvet
Zamrznjeni ali kuhani skutni štruklji so lahko odlična popestritev vašega tedenskega jedilnika. Če izberete že kuhane, jih lahko pogrejete v nekaj minutah, a tudi zamrznjeni so lahko gotovi v razmeroma kratkem času (15 minut), če se odločite za pripravo s kuhanjem.
Med pregledanimi skutnimi štruklji je veliko takšnih, ki ne vsebujejo aditivov, ti naj bodo prva izbira. Bodite pozorni tudi na vnos nasičene maščobe in soli. Izberite izdelke z manj kot 5 gramov nasičene maščobe in manj kot 1,5 grama soli v 100 gramih izdelka.
Skutni štruklji z vsaj 9 odstotki beljakovin so lahko dobra zmenjava za mesni obrok, dodamo jim le mešano solato, sladkim pa kompot ali čežano (nesladkano ali z malo sladkorja).
Preberite več: