Prehranska dopolnila so živila, s katerimi naj bi dopolnjevali običajno prehrano. So koncentrirani viri posameznih ali kombiniranih hranil, ki imajo hranilni ali fiziološki učinek. Glede na sestavo so razdeljena na več skupin, kot so vitamini in minerali, rastline in rastlinski izvlečki, prehranske vlaknine, čebelji pridelki in mikroorganizmi.
Po obliki (npr. tablete, kapsule, prašek) in načinu uporabe spominjajo na zdravila, zato jih ljudje pogosto zamenjujejo, a je med njimi pomembna razlika.
Prehransko dopolnilo je namenjeno zgolj dopolnjevanju običajne prehrane in ne zdravljenju ali preprečevanju bolezni. Temu so namenjena zdravila, za katera velja, da imajo dokazane zdravilne lastnosti, njihovo učinkovitost in kakovost pa redno nadzorujejo. Vitamini in minerali obstajajo tudi v obliki zdravil, a v tem primeru vsebujejo več omenjenih hranil kot prehranska dopolnila.
Prehranskim dopolnilom pri označevanju, predstavljanju in oglaševanju ne smejo pripisovati lastnosti preprečevanja ali zdravljenja bolezni. Prav tako so nedovoljene navedbe, ki namigujejo, da z uravnoteženo in pestro prehrano ni mogoče zagotoviti ustreznega vnosa hranil.
Poudariti je treba, da z uravnoteženo in pestro prehrano običajno lahko zadostimo tudi potrebam po vitaminih in mineralih, zato prehranskih dopolnil načeloma ne potrebujemo. Prav tako je zaščitni učinek vitaminov in mineralov, zaužitih s hrano, večji, kot če jih zaužijemo v obliki prehranskih dopolnil.
Hrana namreč v nasprotju s prehranskimi dopolnili poleg vitaminov in mineralov vsebuje še druge snovi, ki lahko vplivajo na boljši izkoristek oziroma delovanje nekaterih vitaminov ali mineralov v našem telesu.
Po prehranskem dopolnilu je občasno smiselno poseči le v primerih, ko telo določena hranila bolj potrebuje (npr. nosečnost, zdravljenje z nekaterimi zdravili, kronična bolezenska stanja, prekomerno uživanje alkohola in kave, kajenje …) ali če zaradi enolične prehrane oziroma shujševalne diete s hrano vnesemo v telo premalo vitaminov in mineralov.
V takšnih primerih se je pred začetkom jemanja dopolnil treba posvetovati z osebnim zdravnikom.
Preberite še: Primerjalno ocenjevanje nakupa prehranskih dopolnil preko spleta