Rastlinski polpeti so ena izmed alternativ za meso in predstavljajo zanimivo izbiro ne samo za osebe, ki se prehranjujejo vegetarijansko ali vegansko, pač pa tudi za vse, ki bi radi zmanjšali vnos mesa in mesnih izdelkov.
Tokrat smo pregledali 19 različnih rastlinskih polpetov, ki smo jih kupili v različnih ljubljanskih trgovinah. Ocenili smo njihov prehranski profil, označbo, trajnostni vidik in prisotnost aditivov.
Ugotovili smo, da so si rastlinski polpeti na videz sicer podobni, po sestavi pa zelo različni. Nismo pa našli nobenega rastlinskega polpeta, ki bi glede na izbrane kriterije zares zasijal.
Primerjalno ocenjevanje je pokazalo:
- 2 rastlinska polpeta sta dobila oceno dobro
- 16 rastlinskih polpetov je dobilo oceno povprečno
- 1 rastlinski polpet je dobil oceno pomanjkljivo
Večinoma nezadovoljiva vsebnost beljakovin
Vsebnost beljakovin večine rastlinskih polpet je premajhna, sploh če so zamenjava za meso, ki vsebuje okrog 20 gramov beljakovin na 100 gramov.
Ob tem ne smemo zanemariti dejstva, da je pri rastlinskih virih beljakovin poleg količine pomembna tudi njihova aminokislinska sestava. Ker je običajno nepopolna, je treba za hranilno uravnotežen obrok kombinirati več različnih rastlinskih virov beljakovin, če želimo vnesti vse esencialne aminokisline. Izjema je soja, ki je primerna za uživanje kot edini vir beljakovin.
Izdelki z najmanj beljakovin
Najmanj beljakovin, 2,7 grama na 100 gramov, vsebuje izdelek Bonduelle, Zelenjavne polpete, muškatna buča. Izdelek ne vsebuje vira beljakovin, sestavljen je predvsem iz muškatne buče in pastinaka.
Sledi mu Bonduelle, Zelenjavne polpete, bučka, ki vsebuje 3,1 grama beljakovin na 100 gramov. Tudi ta ne vsebuje vira beljakovin, sestavljen je iz bučk in krompirja.
Izdelki z največ beljakovin
Največ beljakovin, 15 gramov na 100 gramov, vsebujejo polpeti Tuš, saj so iz soje in graha, dodan jim je tudi gluten.
Na drugem mestu po vsebnosti beljakovin najdemo izdelek O'plant, Zelenjavni zrezki s 14 grami na 100 gramov, ki vsebuje grah in sojo.
Izdelki z več beljakovinami imajo tudi več soli
Opazili smo trend, da beljakovinsko bolj bogati izdelki vsebujejo tudi več soli.
Največ soli, kar 1,9 grama na 100 gramov soli je v izdelku JustVeg! (Hofer), sledi mu O'plant, Zelenjavni zrezki z 1,5 grama soli na 100 gramov.
Prehranski semafor zasveti rdeče, saj izdelka vsebujeta ≥ 1,5 grama soli na 100 gramov živila, kar pomeni, da sta primerna samo za občasno uživanje.
Najmanj soli, 0,75 grama na 100 gramov, vsebuje Bonduelle, Zelenjavne polpete, bučka in Bonduelle, Zelenjavne polpete, muškatna buča, z 0,85 grama soli na 100 gramov. Kljub temu da med vsemi polpeti vsebujeta najmanj soli, prehranski semafor zasveti rumeno. Priporočeno je zmerno uživanje.
Pomemben doprinos k vnosu prehranske vlaknine
Rastlinski polpeti pomembno prispevajo k vnosu prehranske vlaknine, kar je njihova ključna prednost, saj meso prehranske vlaknine ne vsebuje. Med 19 ocenjenimi rastlinskimi polpeti jih kar pet ni imelo navedenega podatka o prehranski vlaknini. Navedba ni obvezna, je pa za potrošnika zelo uporabna in smo njeno odsotnost kaznovali.
Najmanj prehranske vlaknine vsebujeta Bonduelle, Zelenjavne polpete, bučka, zgolj 3,3 grama na 100 gramov, in Bonduelle, Zelenjavne polpete, muškatna buča, ki vsebuje 3,4 grama prehranske vlaknine na 100 gramov izdelka.
Največ prehranske vlaknine, kar 10,1 grama na 100 gramov, najdemo v izdelku Forks&Spoon (Lidl), Veganski sojin polpet - čičerika & kvinoja, saj je izdelan na osnovi stročnic (čičerika) in psevdo žit (ajda), dodani so tudi ovseni kosmiči.
Veganski polpeti z do petimi različnimi aditivi, vegetarijanski jih ne vsebujejo
Vse do pet različnih aditivov, ki so podrobneje opisani v tabeli, so vsebovali vsi trije polpeti znamke O'plant, aditivi so dodani tudi izdelkom Minute (Mercator), Veggie (Spar), Tuš, Forks&Spoon (Lidl), Veganski sojin polpet - rdeči fižol & rdeča pesa.
Da aditivi niso nujno potrebni niti v veganskih polpetih dokazujeta dva vzorca, ki aditivov ne vsebujeta - Soto in Cereal Bio, Polpeti iz žitaric s špinačo in pinjolami.
Vegetarijanski polpeti niso vsebovali aditivov in arom, saj so homogenost zmesi in teksturo lahko zagotovili tudi z uporabo živil živalskega izvora. Najpogosteje so uporabili različne vrste sira in drugih mlečnih izdelkov ter jajčni beljak.
Petkratne razlike v ceni
Cene nekaterih rastlinskih polpetov so vrtoglavo visoke. Za kilogram kupljenih rastlinskih polpetov boste lahko odšteli tudi več kot 25 evrov (Soto). Občutno manj, 5,65 evra na kilogram, stanejo rastlinski polpeti Tuš.
V povprečju so vegetarijanski polpeti nekoliko dražji od veganskih, a pri tem pomembno vlogo igra tudi izbira trgovine – večino vegetarijanskih polpetov smo našli v E. Leclercu, en vzorec pa še v Kalčku.
Odkrili smo nekaj napak v označevanju
Večina rastlinskih polpetov je bila ustrezno označenih. Največkrat smo točke odbili zaradi linearne navedbe hranilne vrednosti.
Pri izdelku Soto, polpet kvinoja bio, smo kaznovali odsotnost podatka o deležu kvinoje na seznamu sestavin. Pri polpetu Dennree smo odkrili neustrezno označene alergene. Pri obeh izpostavljenih izdelkih so napake zgolj na slovenski označbi.
Naš nasvet
Če želite zmanjšati vnos mesa, za zadosten vnos beljakovin raje poskrbite z uživanjem bolj kakovostnih rastlinskih živil, kot je na primer tofu, lahko pa si tudi sami pripravite domače polpete iz stročnic - čičerike, fižola, leče ... v kombinaciji s (psevdo) žiti - oves, ajda ...
Industrijsko izdelani rastlinski polpeti naj bodo na vašem jedilniku le občasno, saj običajno vsebujejo malo beljakovin in veliko soli. Čeprav lahko pomembno prispevajo k vnosu prehranske vlaknine, vam svetujemo, da za ta namen raje posežete po polnovrednih živilih (npr. polnozrnate testenine in kruh, ajdova kaša) in zelenjavi - sveži, zamrznjeni ali vloženi.
Preberite tudi: Recept: doma pripravljeni polpeti iz leče s super prehranskim profilom