Trajnostni les je edina prava izbira za vrtno pohištvo, saj pomaga zmanjšati naš vpliv na okolje.
Certifikat FSC, denimo, dokazuje, da ob pridobivanju lesa gozdov ne izsekavajo (ali celo uničujejo) bolj, kot je potrebno – le toliko, da zagotovijo njihovo naravno obnovo. Škoda bi bilo, da bi se trajnost končala po nakupu in bi zanemarili vzdrževanje pohištva. Tudi dolga življenjska doba izdelkov je del trajnosti.
Da bo ohranil odličen videz, smo pripravili nekaj nasvetov.
Redno čistite
Z vlažno krpo obrišite prah, umazanijo in ostanke umazanije. Pazite, da čistite v smeri lesnih vlaken, s čemer preprečite nastanek prask.
Izogibajte se močnim kemikalijam
Pri čiščenju lesa se izogibajte močnim kemikalijam. Klasična čistilna sredstva na osnovi kemikalij lahko les poškodujejo, zaradi česar se razbarva, obledi ali razpoka. Za vsakodnevno nego uporabljajte naravna čistilna sredstva, kot je blaga raztopina mila in vode, občasno (ob začetku ali ob koncu sezone) pa lahko uporabite tudi namenska sredstva za vzdrževanje lesenega vrtnega pohištva.
Uporabite ustrezne prevleke za pohištvo
Za zaščito pohištva pred zunanjimi vplivi in umazanijo uporabite blazine ali prevleke za pohištvo. Če je pohištvo pod streho, lahko izberete takšne iz naravnih materialov, kot sta bombaž ali volna, v nasprotnem primeru posezite po manj občutljivih, vodoodbojnih ali vodoodpornih materialih.
Umaknite ga z neposredne sončne svetlobe
Če je le mogoče, vrtno pohištvo shranjujte stran od neposredne sončne svetlobe, ki lahko povzroči, da les sčasoma zbledi in poči.
Poskrbite za zaščito
Čeprav so tropske vrste lesa, ki jih v večini uporabljajo za izdelavo vrtnega pohištva, bolj vzdržljive, vseeno zahtevajo vsaj občasno zaščito. Z uporabo zaščitnega premaza preprečite pojavljanje razpok in s tem podaljšate življenjsko dobo. Na splošno velja, da je les treba ponovno zaščititi, ko začne vpijati kapljice.
Shranjevanje zunaj sezone
Vrtno pohištvo ob koncu sezone (pozno jeseni) shranite v prostoru, ki ni preveč topel (nikakor ne v takšnem s centralnim ogrevanjem), predvsem pa naj bo zračen. To je lahko garaža ali klet. Lahko ga prekrijete in s tem preprečite nabiranje prahu, a ne uporabljajte plastičnih ali podobnih nezračnih ponjav, saj se lahko pojavi plesen ali pa les začne gniti.
Preberite še: