Med pregledom trajnostnih oznak na vrtnem pohištvu smo preverili več kot 90 izdelkov, dobra tretjina je bila označena z enim od dveh certifikatov. V nadaljevanju predstavljamo njune najbolj pomembne značilnosti.
FSC (Forest Stewardship Council)
FCS je neodvisna, nevladna, neprofitna organizacija, ki od leta 1993 promovira trajnostno gospodarjenje gozdov. Takšno gospodarjenje je pomembno za ohranjanje okolja, saj ob uporabi lesnih in nelesnih gozdnih dobrin ščiti tudi biotsko raznovrstnost. Lokalno prebivalstvo in celotno družbo usmerja v izkoriščanje dolgoročnih prednosti gozda, pri čemer aktivnosti ne uničujejo gozdnih virov in ekosistemov, a so kljub temu lahko dobičkonosne.
Organizacija FSC ne izvaja pregledov, temveč akreditira certifikacijske organe, da delujejo v skladu z njenimi načeli in merili. To je trenutno najbolj verodostojen in učinkovit sistem certificiranja v gozdarstvu.
Leta 2022 so v shemo vključili tudi zahteve za celotno dobavno verigo, ki mora poskrbeti ne samo za to, da se certificiran les ne meša z necertificiranim, ampak tudi za ustrezne delovne pogoje. Med drugim morajo podjetja zagotoviti, da so brez otroškega ali prisilnega dela, enakopravnost na delovnem mestu in svobodo sindikalnega združevanja zaposlenih.
Med pomanjkljivostmi FSC velja omeniti, da še vedno certificira les iz primarnih in starodavnih gozdov, kot sta Amazonija in Borneo, ki bi jih morali pustiti nedotaknjene. Prav tako certificira velike monokulturne nasade dreves (npr. tika in oljne palme), ki so zelo verjetno povzročili uničenje primarnega tropskega gozda. Večkrat je bilo dokazano, da nekateri certifikacijski organi, akreditirani s strani FSC, izdajajo certifikate tudi podjetjem, ki sekajo gozd po prejetju podkupnine.
Kritika leti tudi na sistem označevanja, ki lahko pri potrošnikih vzbudi lažen občutek trajnosti. Nekateri izdelki so označeni z oznako »FSC 100 %«, veliko pa z oznako »FSC Mix«, ki pomeni, da je 70 odstotkov lesa za ta izdelek iz gozdov s certifikatom FSC, za preostalih 30 odstotkov pa ni jamstva. Kljub vsemu velja poudariti, da so študije pokazale pozitiven učinek certificiranja FSC, a dobro je vedeti, da tudi v tem primeru povsem stoodstotnega jamstva, da gre za trajnosten les, ni. Omenimo, da smo v tokratnem pregledu našli zgolj oznake »FSC 100 %«.
Veljavnost certifikata FSC lahko preverite na njihovi spletni strani.
SVLK (Sistem Verifikasi Legalitas Kayu)
To je indonezijski certifikat, ki potrjuje, da so bili les in lesni izdelki proizvedeni v skladu z indonezijskimi zakoni. Uvedli so ga leta 2007 kot odgovor na obsežno ilegalno izsekavanje ekvatorskih gozdov, ki je že uničevalo okolje, povečevalo socialne probleme, hkrati pa povzročalo izgubo gospodarskih priložnosti.
Certifikat podeljujejo in njegovo uporabo nadzirajo številna s strani države akreditirana telesa (LV), ki preverjajo dobavne verige in zakonitost delovanja lastnikov gozdov, nosilcev koncesije, prodajalcev lesa, predelovalcev in izvoznih podjetij. Veljaven je štiri leta, a znotraj tega obdobja opravijo dodatne nadzore, aktivnosti nosilcev certifikata nadzoruje tudi civilna družba.
Z zmanjšanjem nezakonitega poseka je Indonezijcem uspelo izboljšati trajnost pri pridobivanju lesa. Tamkajšnje ministrstvo za gozdarstvo oziroma državno podjetje pa s kmetijskim gozdarstvom skrbi za upravljanje tikovih nasadov ter na ta način zagotavlja biotsko raznovrstnost in omogoča dodatne koristi lokalnemu gospodarstvu.
V skladu s prostovoljnim partnerskim dogovorom v Evropsko unijo ni dovoljen uvoz necertificiranega lesa iz Indonezije, zato je ta certifikat na izdelkih iz indonezijskega lesa v naših trgovinah nekako samoumeven. Načina trajnostnega upravljanja gozda ne določa natančneje, prav tako ne ureja delovnih pogojev v celotni dobavni verigi, zato je njegova »trajnostna« verodostojnost nekoliko manjša od certifikata FSC.
Preberite še: