Ličenje je pogosto obvezni del maske, a pri ličilih pa obstaja boljša in slabša izbira. Med osmimi izdelki pod drobnogledom smo našli le enega, ki ne vsebuje zdravju ali okolju škodljivih sestavin. Večina tako vsebuje neželene kemikalije, ki so še posebej problematična za (mlajše) otroke. Branje seznama INCI je tako nujno za vse tiste, ki želijo kupiti ličila brez nezaželenih kemikalij. A pozor – branje je zaradi majhnih črk velik izziv.
Ličila boste brez težav boste našli v večjih marketih, nekaterih drogerijah, pa tudi specializiranih pustnih trgovinah. Ocenili smo kemijsko sestavo ličil, preverili, ali so označena tako, kot predpisuje zakonodaja in kako velika je embalaža glede na vsebino.
PotrošnikovZOOM: Preverite rezultate ocenjevanja pustnih ličil |
Sestavine: le en izdelek brez neželenih sestavin
Na podlagi seznama INCI smo ocenili, ali ličila vsebujejo neželene kemikalije. Iskali smo predvsem mineralna olja, potencialno endokrine kemikalije (EDC-kemikalije) in okolju nevarne kemikalije. V to skupino spadata dve kemikaliji: polyethylene terephthalate in polybuthilene terephthalate iz katerega so najverjetneje bleščice v ličilih.
Ličila: na osnovi vode ali olja
Potrošniki lahko izbirajo med pustnimi ličili na osnovi olja in na osnovi vode. Vsaka imajo svoje prednosti (in slabosti). Prva je lažje nanašati in odstranjevati, a so manj intenzivna in obstojna.
Ličila na osnovi olja pa so bolj intenzivnih barv in obstojna, a jih je težje odstraniti. "Ta ličila tudi praviloma vsebujejo mineralna olja, ki, če niso dovolj prečiščena, lahko vsebujejo karcinogene aromatične mineralna olja ogljikovodike MOAH," je opozorila Urša Šmid Božičevič.
Naš nasvet:
1. Izogibajte se ličilom, ki vsebujejo mineralna olja, še posebej, če jih boste nanašali na ustnice. Na INCI seznamu jih poste našli kot Cera Microcristallina, Ceresin , Microcrystaline Wax, Ozokerite, Paraffin, Paraffinum liquidum, Petrolatum, Vaseline …našteli smo najbolj pogoste. Za otroško kožo tudi niso priporočljive dišave, ki sodijo med pogoste alergene, med drugim najbolj pogosto uporabljani limonene, linalool, citronellol.
2. Izraz kot je `hipoalergeno´ še ne zagotavlja, da je izdelek varen, oz. da na (otroški) koži ne bo povzročal alergije. Za ta izraz namreč ni natančno dogovorjeno, kdaj ga lahko proizvajalci uporabljajo in kakšni preizkusi morajo biti opravljeni, da je lahko zapisan na embalaži.
3. Posebej bodite pozorni na nanašanje ličil pri otrocih: Pred ličenjem preizkusite, ali morebiti otrok ni alergičen na kakšno izmed sestavin v ličilu. Ličilo nanesite na notranjo stran podlakti ali za uho. Počakajte vsaj eno uro in preverite, ali ni morebiti prišlo do alergijske reakcije. Otrok tudi ne ličite okoli oči in ustnic: koža na teh področjih je zelo nežna in občutljiva.
4. Ličilnih umetnin ni brez čopiča in gobice. Ličila vedno nanašajte s čistimi pripomočki in umitimi rokami.
5. Imate doma še ličila od lanskega pusta? Pred uporabo preverite rok uporabe. Na deklaraciji boste našli sliko odprtega kozarca (simbol PAO) in življenjsko dobo izdelka po odprtju (v mesecih). V vsakem primeru pa lanskih ličil ne uporabljajte, če imajo slab vonj, ali če ste opazili, da je oljni del ločen od vodnega. V tem primeru je treba ličila zavreči.
6. Če želite letos kupljena ličila uporabljati tudi prihodnje leto, jih tesno zaprite in hranite v hladnem in suhem prostoru.
Primerjalno ocenjevanje pustnih ličil je bilo izvedeno v sklopu primerjalnih ocenjevanj, ki jih Mednarodni institut za potrošniške raziskave (MIPOR) izvaja v okviru koncesije RS za opravljanje javne službe izvajanja primerjalnih ocenjevanj blaga in storitev. Vse informacije in ugotovitve primerjalnih ocenjevanj so brezplačno dostopne na spletni strani www.potrošnikovZOOM.si . Medije naprošamo, da ob komuniciranju rezultatov primerjalnega ocenjevanja navedejo sofinancerja, tj. Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo. |