Riževi napitki so eni izmed najbolj priljubljenih rastlinskih napitkov. Sestavlja jih mešanica vode, riža, olja in soli, včasih tudi aditivov. Proizvajalci želijo, da se uveljavijo kot bolj zdrava alternativa mleku. Pa so v resnici dobra alternativa?
Tokrat smo pregledali 31 različnih riževih napitkov, ki smo jih kupili v ljubljanskih trgovinah. Ocenili smo njihov prehranski profil, označbo, trajnostni vidik in prisotnost aditivov. Ugotovili smo, da je ponudba neverjetno velika, kljub temu pa na trgu ni niti enega izdelka, ki bi ga lahko priporočili za redno uživanje kot alternativo mleku.
Primerjalno ocenjevanje 31 riževih napitkov je pokazalo, da:
- so 3 riževi napitki (za las) dobili oceno dobro,
- je 21 riževih napitkov dobilo oceno povprečno,
- je 7 riževih napitkov dobilo oceno pomanjkljivo.
Komaj zaznavna količina beljakovin
Riž ni beljakovinsko živilo, zato je, pričakovano, tudi vsebnost beljakovin v napitku majhna. Pa vendar si večina verjetno ne predstavlja, kako majhna je ta količina: v povprečju namreč vsebujejo zgolj 0,4 g beljakovin na 100 ml.
Poleg majhne količine je problematično tudi dejstvo, da beljakovine riža niso kakovostne, saj ne vsebujejo vseh esencialnih aminokislin. Tudi če bi bila aminokislinska sestava ustrezna, bi za zajtrk morali popiti vsaj pet litrov riževega napitka, če bi želeli zaužiti 20 g beljakovin, kar je priporočljiva količina za obrok za odraslo osebo.
Največ beljakovin, 2 g/100 ml, vsebuje Riso Scotti, rižev napitek. Njegova sestava je prilagojena penjenju mleka, zato ima dodane beljakovine soje. Kljub temu se po vsebnosti beljakovin ne približa kravjemu mleku. Sledi Body & Future, rižev napitek z vitaminom D3 in kalcijem, z 1 g beljakovin.
Vsi drugi napitki vsebujejo manj kot gram beljakovin na 100 ml, celo manj kot pol grama. Gre za skoraj zanemarljive količine.
Sladkor ni dodan, kljub temu so vrednosti velike
Presenetilo nas je, da nobenemu napitku ni dodan sladkor, kljub temu pa njegove vrednosti segajo do 8,5 g/100 ml: Riso Scotti, rižev napitek bio, Riso Scotti, rižev napitek s kalcijem, in Amo Essere Bio (Eurospin), napitek na osnovi riža iz ekološke pridelave. Prehranski semafor jim zasveti rdeče, saj vsebujejo več kot 6,3 g sladkorja na 100 ml.
Valsoia, rižev napitek, obogaten s kalcijem in vitamini, nič sladkorja, po navedbah proizvajalca ne vsebuje sladkorja (0 g/100 ml). Vsebuje tudi najmanjši odstotek riža, le 8 odstotkov. Z 2,8 g sladkorja sledita Plana Plus, veganski napitek na osnovi riža, obogaten s kalcijem in vitamini in Tuš, veganski napitek na osnovi riža, obogaten s kalcijem in vitamini, UHT, ki vsebujeta 14 odstotkov riža.
Tehnično gledano tudi mleko vsebuje velike količine (mlečnega) sladkorja, laktoze, kar 4,7 g. Laktoza je najmanj sladek sladkor, zato mleko nima izrazito sladkega okusa. Enaka količina sladkorja v riževih napitkih pa nam da večji občutek sladkosti.
Majhna vsebnost maščob
Vsem riževim napitkom je za izboljšanje senzoričnih lastnosti dodano olje, najpogosteje sončnično, redko tudi riževo. Kljub temu jih odlikuje majhna vsebnost maščob, ki so nenasičene in z vidika zdravja bolj zaželene.
Samo trem izdelkom prehranski semafor za maščobe zasveti rumeno:
- Spar Veggie, bio rižev napitek brez glutena (2,1 g/100 ml),
- Plana Plus, veganski napitek na osnovi riža, obogaten s kalcijem in vitamini,
- Tuš, veganski napitek na osnovi riža, obogaten s kalcijem in vitamini, UHT, segreto na ultra visoki temperaturi, (1,6 g/100 ml).
So aditivi sploh potrebni?
Samo sedem od 31 napitkov vsebuje aditive, zato se sprašujemo, ali so res potrebni. Največ aditivov in arom je v izdelku Riso Scotti, rižev napitek, prilagojen za penjenje. Vsebuje stabilizatorje (guar gumi, trinatrijev citrat, trikalcijev fosfat), emulgatorje (mono- in digliceridi maščobnih kislin) ter aromo.
Razdvojeni: želite trajnost ali hranilnost?
Čeprav spodbujamo uživanje ekoloških živil, moramo pri riževih in tudi drugih rastlinskih napitkih opozoriti, da jim ne smejo dodajati vitaminov in mineralov. Če želite poskrbeti za čim večjo trajnost, pa je zanimivo dejstvo, da se za proizvodnjo riževih napitkov v Evropi porabi bistveno več vode kot drugod po svetu.
Samo osem izdelkov ni iz ekološke pridelave, vsem tem so dodana izbrana mikrohranila, najpogosteje kalcij in vitamin B12, ki sta z vidika hranilne vrednosti tudi najpomembnejša. Včasih sta dodana še vitamin D (v oblikah D2 in D3) ter vitamin B2.
Izdelkom Just Veg, napitek na osnovi riža z dodatkom kalcija in vitaminov; Plana Plus, veganski napitek na osnovi riža, obogaten s kalcijem in vitamini; Tuš, veganski napitek na osnovi riža, obogaten s kalcijem in vitamini, UHT; Valsoia, rižev napitek, obogaten s kalcijem in vitamini, nič sladkorja; Valsoia, rastlinski napitek na osnovi riža, obogaten s kalcijem in vitamini, sta bila dodana kalcij (120 mg/100 ml) in vitamin B12 (0,38 μg/100 ml) v količinah, primerljivih z vsebnostjo v mleku. Pri oceni mikrohranil so zato prejeli najboljšo oceno.
Dvema napitkoma je bil dodan samo kalcij in ne vitamin B12, to sta Riso Scotti, rižev napitek s kalcijem (120 mg/100 ml), in Body & Future, rižev napitek z vitaminom D3 in kalcijem, pasterizirano (112 mg/100 ml).
Vitamin D v rastlinskih napitkih ni ključen dodatek, saj njegov glavni vir ni hrana, temveč sonce od pomladi do jeseni, pozimi pa ga moramo Slovenci dodajati. Opazili smo, da je oblika D3, ki velja za bolj izkoristljivo obliko vitamina D, v količini 0,75 μg na 100 ml dodana izdelkom Body & Future, rižev napitek z vitaminom D3 in kalcijem, pasterizirano; Just Veg, napitek na osnovi riža z dodatkom kalcija in vitaminov; Plana Plus, veganski napitek na osnovi riža, obogaten s kalcijem in vitamini; Tuš, veganski napitek na osnovi riža, obogaten s kalcijem in vitamini, UHT.
Vitamin D v obliki D2, ki velja za manj izkoristljivo obliko, je bil dodan obema izdelkoma blagovne znamke Valsoia v dvakrat večji količini (1,5 μg/100 ml).
Zavajajoče trditve
Tudi pri tokratnem pregledu smo odkrili nekaj napak pri označevanju, najpogosteje pri slovenskih označbah, ki jih uvozniki živila prelepijo čez originalno embalažo (premajhna velikost črk, neberljivost, pomanjkljive navedbe ipd.).
Skrb vzbujajoče pa je, da samo na 16 odstotkih riževih napitkov ni zavajajočih trditev, denimo »brez glutena« in/ali »brez laktoze«. Čeprav trditvi držita, Uredba 1169/2011 jasno navaja, da je živilo označeno zavajajoče, če napeljuje, da ima posebne lastnosti, če imajo take lastnosti vsa istovrstna živila. Vseh 31 riževih napitkov je brez laktoze, ki jo je mogoče najti le v mleku in mlečnih izdelkih, in brez glutena, saj ga riž ne vsebuje.
Cene: koliko boste odšteli za riževe napitke?
Za liter riževega napitka boste odšteli od 1,19 evra (Bio natura (Hofer), bio rižev napitek, iz kontroliranega ekološkega kmetijstva) pa vse do 5,42 evra (Provamel, ekološki napitek iz riža). Na ceno sicer do neke mere vplivajo tudi trgovci, a velike razlike v ceni se žal ne odražajo tudi v kakovosti.
Naš nasvet
- Po riževih napitkih posegajte redko. Naj vam le popestrijo prehrano in mleka ne zamenjajo v celoti.
- Raje izberite sojin napitek. Če zaradi kakršnih koli razlogov ne uživate mleka, ga v večini nadomestite s sojinim napitkom, saj se mu po hranilni vrednosti najbolj približa.
- Izberite napitke z dodanim kalcijem in vitaminom B12.
- Ne glede na izbrani napitek uživajte pestro in uravnoteženo prehrano.
Preberite še: Rižev napitek je prej sladka pijača kot pa mleko